DW Hobby SE5A 1.6m PNP
This product is no longer in stock
Warning: Last items in stock!
Availability date: 2024-05-31
By buying this product you can collect up to 299 points . Your cart will total 299 points that can be converted into a voucher of US $7.18 .
| Wingspan: | 1620 mm / 63.8 in |
| Wingspan (Class)(mm) | 1250mm to 1649mm |
| Length (mm): | 1250 mm / 49.2 in |
| Flying weight (gr) | ≈ 3.1kg |
| CG (Center of Gravity) | Check manual |
| Servos | 4x 17gr |
| Servo type: | Digital |
| Propeller | 14 inch |
| Power System | MC3520 710 Kv |
| Electronic Speed Control | 60 A |
| Battery Cells: | 4s - 14.8v |
| Battery Capacity (mAh) | 2.200 mAh, 4.000 mAh |
| Recommended pilot skill level | Intermediate |
| Color | Green, Red |
No customer reviews for the moment.
Reference: EFL-EFL15775
Brand: E-Flite
The E-flite EC-1500 Twin is a groundbreaking aircraft that offers a unique...
Reference: EFL-EFL15750
Brand: E-Flite
The E-flite EC-1500 Twin is a groundbreaking aircraft that offers a unique...
Reference: FMS-FMS089
Brand: FMS
After two-years of numerous flying tests and continuous improvements, the...
Reference: VQ-C5851
Brand: VQ Model
The Republic P-47D Thunderbolt was a World War II era fighter aircraft...
Reference: VQ-C5849
Brand: VQ Model
Now, VQ Introduces the P-47B. 46 – 55 size EP-GP as a super scale series (...
Reference: VQ-C7772
Brand: VQ Model
The Spitfire model we offer here stands out with its refined finish and...
Reference: VQ-C8391
Brand: VQ Model
The P-40 Curtiss AVG 1570mm from VQ models is a finished model (ARF version)...
Reference: VQ-15541
Brand: VQ Model
This VQ ARF A6M5 Zero faithfully captures the elegance and power of this...
Reference: VQ-C9037
Brand: VQ Model
Our scale model of the Pilatus PC-6 Turbo Porter has been specially designed...
Reference: LXM-LX08013
Brand: Sky Flight Hobby
Mechanical folding & detachable wings - Sky Flight Hobby F4U Corsair 1600mm PNP
Reference: FRW-FLW303P
Brand: Freewing
After a large outpouring of requests from customers to upsize its smaller...
Reference: VQ-15544
Brand: VQ Model
The Douglas SBD Dauntless (Scout Bomber Douglas) is a single-engine propeller...
Reference: VQ-C9698
Brand: VQ Model
The SIAI Marchetti SF-260 1630mm from VQ models is a finished model (ARF...
Reference: VQ-C9697
Brand: VQ Model
The SIAI Marchetti SF-260 1630mm from VQ models is a finished model (ARF...
Reference: RBC-P51D
Brand: RBC Kits
Turbines RC is pleased to introduce the new RBC range of high-quality...
Reference: FMS-FMS130
Brand: FMS
The new FMS 1700mm F4U-4 V3 Corsair is powered by a 6S power system,...
Reference: FMS-FMS098BL
Brand: FMS
After almost two years development, numerous tests and improvements, we have...
Reference: VQ-15217
Brand: VQ Model
The model comes in a Super-Scale version and includes countless details...
Reference: VQ-C6806
Brand: VQ Model
The Heinkel He 111 is a German World War II aircraft built by the Ernst...
Reference: FRW-FLW4011P
Brand: Freewing
The FlightLine RC B-24 uses four 3530-860kv brushless outrunner motors, 30A...
Reference: DWH-SE5A-K0404
Brand: Dancing Wings Hobby
Motor + ESC + Servos included - DW Hobby DW Hobby SE5A 0.38m Micro series...
Reference: MRC-Spit-Kit
Brand: MinimumRC
MinimumRc offers a Micro kit of the Spitfire 360mm ideal for indoor flights...
Reference: PIC-15520
Brand: Turbines RC
This mini foam model is delivered as a finished model and is ready to fly in...
Reference: YUK-179911
Brand: Nicesky
The P-51 Mustang "Miss America" is a 1:14 scale EPO model. Because of its...
Reference: YUK-179908
Brand: Nicesky
The P-51 Mustang "Janie" Nicesky is a 1:14 scale reproduction EPO model....
Reference: YUK-179917
Brand: Nicesky
The P-51 Mustang "Dago Red" Nicesky is a 1:14 scale reproduction EPO model....
Reference: YUK-179921
Brand: Nicesky
The Nicesky P-47 is a 1:14 scale reproduction EPO. Because of its powerfull...
Reference: YUK-179905
Brand: Nicesky
The Nicesky F4U-1A Corsair is a 1:14 scale EPO model. Because of its...
Reference: YUK-179907
Brand: Nicesky
The FW-190 Nicesky is a 1:14 scale EPO model. Because of its powerfull...
Reference: DRB-DB001PB
Brand: Derbee
Derbee's F4U Corsair is a scale mini warbird with 75cm wingspan. The model is...
FrSky Receiver Small Antenna Spring Style — 900M 250mm, for TD MX, TD R10, TD...
RC Flying British WWII Warbirds Pilot Bust 1/5 Prime Paint