The OV-10 Bronco is an American twin-turboprop light attack and observation aircraft that was developed in the 1960s. Purpose-built for Forward Air Control and intended to fly off unimproved short fields with its high lift narrow wingspan wings, the Bronco excelled in observation, target marking, ground attack, and troop deployment roles.
Available
Warning: Last items in stock!
Availability date: 2023-11-15
By buying this product you can collect up to 349 points . Your cart will total 349 points that can be converted into a voucher of US $8.38 .
| Type of kit: | PNP |
| Wingspan: | 1400mm / 55.12in |
| Wingspan (Class)(mm) | 1250mm to 1649mm |
| Length (mm): | 1390mm / 54.72in |
| Flying weight (gr) | 3050g / 107.6oz (w/o battery) |
| CG (Center of Gravity) | Check manual |
| Servos | 7x 9 gr digital hybrid gear |
| Servo type: | Digital |
| Propeller | 9.5x7 3 blades |
| Power System | 3530-860 Kv x2 |
| Turns/min/Volt (Kv): | 860 Kv |
| Electronic Speed Control | 30A x 2 |
| Battery Cells: | 4s - 14.8v |
| Battery Capacity (mAh) | 3.300 mAh |
| Connection: | XT60 |
| Surfaces | Flaps |
| Landing Gear | Electric retractable tri-gear |
| Lights | LED |
| Material | ABS |
| Build time | 1 hour |
| Required Radio | 6 channels minimum |
| Recommended pilot skill level | Intermediate |
The OV-10 Bronco is an American twin-turboprop light attack and observation aircraft that was developed in the 1960s. Purpose-built for Forward Air Control and intended to fly off unimproved short fields with its high lift narrow wingspan wings, the Bronco excelled in observation, target marking, ground attack, and troop deployment roles. In recent times, Broncos continue service as firefighting aircraft and flying specialized evaluation missions against ISIS.
The OV-10 Bronco is an easy-to-transport, easy-to-fly, and easy-to-land RC model with pre-upgraded lights and metal suspension landing gear at a superb pricepoint. Presented in 1/8.5 scale and standing taller than other FlightLine twins like the 1/10 scale 1600mm P-38, the OV-10's twin boom and high elevator configuration displaces more volume during transport, so we designed the outer wing panels to unscrew for convenient transport standing on the model's retractable landing gear. DayBright LEDs, a large cockpit, tasteful detailing, and removable ordnance underscore a model that looks as great as it performs, while still being Beginner-Friendly and geared toward Every Day fliers.
Appearance & paint
1400mm wingspan, ratio is 1:8.7, precise contour. Environmentally friendly matte paint surface, smooth and non-foaming

Structure 1
Modular structure design, main parts fixed with screws. 8-pin cable integrated input, easy to use.

Structure 2
Modular structure design, main parts fixed with screws.

Structure 3
Don't need glue to install pylon accessories.

Main wing
Hollow design of main wing, use woods and carbon tubes to reinforce, and reduce its weight and increase strength.

Flap
Use 4pcs servos to control each flap independently.

LED light
Wingtip LED light x2
Taxi LED light x1
Belly warning LED light x1
Tail warning LED light x1

Power system
3530-860KV high performance brushless outrunner motor x2
30A brushless ESC x2
9.5 ╳ 7 3-blade propeller x2
Max flight speed is 110kph / 68.8mph

Landing gear
13KG torque (L type) electric worm landing gear.
CNC Aluminum shock absorber main strut.
65mm/70mm large size main wheels, adapt to most grassland take-off and landing.

Battery compartment
Large capacity battery compartment, compatible with more battery specifications
Control box
Effectively reduce the number of main wing thread ends
and reduce the risk of poor contact caused by thread ends

Canopy
Pilot figure x2
Dashboard x2

No customer reviews for the moment.
Reference: VQ-C5849
Brand: VQ Model
Now, VQ Introduces the P-47B. 46 – 55 size EP-GP as a super scale series (...
Reference: VQ-C7772
Brand: VQ Model
The Spitfire model we offer here stands out with its refined finish and...
Reference: VQ-C8391
Brand: VQ Model
The P-40 Curtiss AVG 1570mm from VQ models is a finished model (ARF version)...
Reference: VQ-15541
Brand: VQ Model
This VQ ARF A6M5 Zero faithfully captures the elegance and power of this...
Reference: VQ-C9037
Brand: VQ Model
Our scale model of the Pilatus PC-6 Turbo Porter has been specially designed...
Reference: VQ-15544
Brand: VQ Model
The Douglas SBD Dauntless (Scout Bomber Douglas) is a single-engine propeller...
Reference: VQ-C9698
Brand: VQ Model
The SIAI Marchetti SF-260 1630mm from VQ models is a finished model (ARF...
Reference: VQ-C9697
Brand: VQ Model
The SIAI Marchetti SF-260 1630mm from VQ models is a finished model (ARF...
Reference: RBC-P51D
Brand: RBC Kits
Turbines RC is pleased to introduce the new RBC range of high-quality...
Reference: FMS-FMS130
Brand: FMS
The new FMS 1700mm F4U-4 V3 Corsair is powered by a 6S power system,...
Reference: FMS-FMS098BL
Brand: FMS
After almost two years development, numerous tests and improvements, we have...
Reference: VQ-15217
Brand: VQ Model
The model comes in a Super-Scale version and includes countless details...
Reference: VQ-C6806
Brand: VQ Model
The Heinkel He 111 is a German World War II aircraft built by the Ernst...
Reference: FRW-FLW4011P
Brand: Freewing
The FlightLine RC B-24 uses four 3530-860kv brushless outrunner motors, 30A...
Reference: DWH-SE5A-K0404
Brand: Dancing Wings Hobby
Motor + ESC + Servos included - DW Hobby DW Hobby SE5A 0.38m Micro series...
Reference: MRC-Spit-Kit
Brand: MinimumRC
MinimumRc offers a Micro kit of the Spitfire 360mm ideal for indoor flights...
Reference: PIC-15522
Brand: Turbines RC
This mini foam model is delivered as a finished model and is ready to fly in...
Reference: PIC-15521
Brand: Turbines RC
This mini foam model is delivered as a finished model and is ready to fly in...
Reference: PIC-15520
Brand: Turbines RC
This mini foam model is delivered as a finished model and is ready to fly in...
Reference: YUK-179911
Brand: Nicesky
The P-51 Mustang "Miss America" is a 1:14 scale EPO model. Because of its...
Reference: YUK-179908
Brand: Nicesky
The P-51 Mustang "Janie" Nicesky is a 1:14 scale reproduction EPO model....
Reference: YUK-179917
Brand: Nicesky
The P-51 Mustang "Dago Red" Nicesky is a 1:14 scale reproduction EPO model....
Reference: YUK-179921
Brand: Nicesky
The Nicesky P-47 is a 1:14 scale reproduction EPO. Because of its powerfull...
Reference: YUK-179905
Brand: Nicesky
The Nicesky F4U-1A Corsair is a 1:14 scale EPO model. Because of its...
Reference: YUK-179907
Brand: Nicesky
The FW-190 Nicesky is a 1:14 scale EPO model. Because of its powerfull...
Reference: DRB-DB001PB
Brand: Derbee
Derbee's F4U Corsair is a scale mini warbird with 75cm wingspan. The model is...
Reference: FMS-FMS037B
Brand: FMS
FMS recreated the famous Grumman F6F Hellcat as a 800mm wingspan "mini RC...
Reference: FMS-FMS080
Brand: FMS
FMS has modified its design of the Bell P-39 into the Thompson Trophy racer,...
Reference: ARR-AH001P
Brand: Arrows RC
Featuring retractable landing gear, a realistic four bladed propeller,...
Reference: FMS-FMS072-1
Brand: FMS
An ideal size, high power and as far as the eyes can see ... Using the latest...