DW Hobby offers a superb reproduction of the famous WW1 Sopwith biplane. Its wooden structure is fully assembled and covered. Very nice wingspan of 1.2m with finishes close to size. Combo Motor + ESC + Servos Protronik.
Available
Warning: Last items in stock!
Availability date: 2021-08-20
No reward points for this product because there's already a discount.
| Type of kit: | PNP |
| Wingspan: | 1200 |
| Wingspan (Class)(mm) | 650mm to 1249mm |
| Length (mm): | 830 |
| Flying weight (gr) | 1400 |
| CG (Center of Gravity) | Check manual |
| Servos | 4x 9 gr metal gears digital |
| Servo type: | Digital |
| Propeller | 12*6 |
| Power System | DM2825 KV950 |
| Electronic Speed Control | 70A Protronik |
| Battery Cells: | 4s - 14.8v |
| Battery Capacity (mAh) | 2.800 mAh |
| Surfaces | Rudder |
| Landing Gear | Fixed metal wire landing gear |
| Material | Plywood |
| Build time | 1 hour |
| Required Radio | 4 channels minimum |
| Recommended pilot skill level | Intermediate |
DW Hobby offers a superb reproduction of the famous WW1 Sopwith biplane. Its wooden structure is fully assembled and covered. Very nice wingspan of 1.2m with finishes close to size.
Sopwith Aviation Company was a British aircraft manufacturer which designed and manufactured aircraft primarily for the Royal Flying Corps, the Royal Naval Air Service during World War I and later the Royal Air Force. Probably the best known of the devices it produced is the Sopwith Camel. The devices produced by Sopwith were also used by the French, Belgian and American armies.
No customer reviews for the moment.
Reference: EFL-EFL15750
Brand: E-Flite
The E-flite EC-1500 Twin is a groundbreaking aircraft that offers a unique...
Reference: FMS-FMS089
Brand: FMS
After two-years of numerous flying tests and continuous improvements, the...
Reference: VQ-C5851
Brand: VQ Model
The Republic P-47D Thunderbolt was a World War II era fighter aircraft...
Reference: VQ-C5849
Brand: VQ Model
Now, VQ Introduces the P-47B. 46 – 55 size EP-GP as a super scale series (...
Reference: VQ-C7772
Brand: VQ Model
The Spitfire model we offer here stands out with its refined finish and...
Reference: VQ-C8391
Brand: VQ Model
The P-40 Curtiss AVG 1570mm from VQ models is a finished model (ARF version)...
Reference: VQ-15541
Brand: VQ Model
This VQ ARF A6M5 Zero faithfully captures the elegance and power of this...
Reference: VQ-C9037
Brand: VQ Model
Our scale model of the Pilatus PC-6 Turbo Porter has been specially designed...
Reference: LXM-LX08013
Brand: Sky Flight Hobby
Mechanical folding & detachable wings - Sky Flight Hobby F4U Corsair 1600mm PNP
Reference: FRW-FLW303P
Brand: Freewing
After a large outpouring of requests from customers to upsize its smaller...
Reference: VQ-15544
Brand: VQ Model
The Douglas SBD Dauntless (Scout Bomber Douglas) is a single-engine propeller...
Reference: VQ-C9698
Brand: VQ Model
The SIAI Marchetti SF-260 1630mm from VQ models is a finished model (ARF...
Reference: VQ-C9697
Brand: VQ Model
The SIAI Marchetti SF-260 1630mm from VQ models is a finished model (ARF...
Reference: RBC-P51D
Brand: RBC Kits
Turbines RC is pleased to introduce the new RBC range of high-quality...
Reference: FMS-FMS098BL
Brand: FMS
After almost two years development, numerous tests and improvements, we have...
Reference: VQ-15217
Brand: VQ Model
The model comes in a Super-Scale version and includes countless details...
Reference: VQ-C6806
Brand: VQ Model
The Heinkel He 111 is a German World War II aircraft built by the Ernst...
Reference: FRW-FLW4011P
Brand: Freewing
The FlightLine RC B-24 uses four 3530-860kv brushless outrunner motors, 30A...
Reference: DWH-SE5A-K0404
Brand: Dancing Wings Hobby
Motor + ESC + Servos included - DW Hobby DW Hobby SE5A 0.38m Micro series...
Reference: MRC-Spit-Kit
Brand: MinimumRC
MinimumRc offers a Micro kit of the Spitfire 360mm ideal for indoor flights...
Reference: PIC-15520
Brand: Turbines RC
This mini foam model is delivered as a finished model and is ready to fly in...
Reference: YUK-179911
Brand: Nicesky
The P-51 Mustang "Miss America" is a 1:14 scale EPO model. Because of its...
Reference: YUK-179908
Brand: Nicesky
The P-51 Mustang "Janie" Nicesky is a 1:14 scale reproduction EPO model....
Reference: YUK-179917
Brand: Nicesky
The P-51 Mustang "Dago Red" Nicesky is a 1:14 scale reproduction EPO model....
Reference: YUK-179921
Brand: Nicesky
The Nicesky P-47 is a 1:14 scale reproduction EPO. Because of its powerfull...
Reference: YUK-179905
Brand: Nicesky
The Nicesky F4U-1A Corsair is a 1:14 scale EPO model. Because of its...
Reference: YUK-179907
Brand: Nicesky
The FW-190 Nicesky is a 1:14 scale EPO model. Because of its powerfull...
Reference: DRB-DB001PB
Brand: Derbee
Derbee's F4U Corsair is a scale mini warbird with 75cm wingspan. The model is...
Reference: FMS-FMS037B
Brand: FMS
FMS recreated the famous Grumman F6F Hellcat as a 800mm wingspan "mini RC...
Reference: FMS-FMS080
Brand: FMS
FMS has modified its design of the Bell P-39 into the Thompson Trophy racer,...