Featuring a realistic three bladed propeller, rivets, panel lines, retracts, landing gear doors and functional flaps, the T-28 looks as real as its full sized counterpart. A powerful 40A ESC and 3536 850kV motor provides more than adequate thrust whenever necessary.
This product is no longer in stock
Warning: Last items in stock!
Availability date: 2020-07-31
By buying this product you can collect up to 165 points . Your cart will total 165 points that can be converted into a voucher of US $3.96 .
| Type of kit: | PNP |
| Wingspan: | 1100mm / 43.3in |
| Wingspan (Class)(mm) | 650mm to 1249mm |
| Length (mm): | 915mm / 36.0in |
| Flying weight (gr) | around 1135g |
| CG (Center of Gravity) | Check manual |
| Servos | 7x 9 gr standard gear |
| Propeller | 10*7 3-blades |
| Power System | Brushless 3638-KV850 |
| Motor Type: | Out-Runner |
| Electronic Speed Control | 40A, 40A |
| Battery Type | LiPo-Accu |
| Battery Cells: | 3s - 11.1v |
| Battery Capacity (mAh) | 2.200 mAh |
| Connection: | XT60 |
| Surfaces | Flaps |
| Landing Gear | Retractable |
| Material | EPO Foam |
| Build time | 2 heures |
| Required Radio | 6 channels minimum |
| Recommended pilot skill level | Intermediate |
Featuring a realistic three bladed propeller, rivets, panel lines, retracts, landing gear doors and functional flaps, the T-28 looks as real as its full sized counterpart. A powerful 40A ESC and 3638 850kV motor provides more than adequate thrust whenever necessary.
The North American T-28 'Trojan', a piston powered two seater trainer aircraft, was the last piston powered trainer to enter service with the United States Air Force and Navy. Designed in the 1950's, this aircraft played a key role in helping pilots transition from basic trainers to jet aircraft. Arrows offers the T-28 version based on a plane that was restored to airworthy in 1991-1994. It has the distinctive "Just Dreamin'" nose art. This version has a separate decal of the nose art so it's up to you whether or not to apply it.
The Arrows T-28 Trojan is one of the easiest flying aircraft on the market today. A beginner with basic flight experience could easily fly the T-28 with ease- without the assistance of a gyro system. The Arrows Hobby T-28 is a perfect aircraft for pilots transitioning from high winged aircraft and those who are looking for a scale aircraft that is easy to fly.

.jpg)
.jpg)

No customer reviews for the moment.
Reference: VQ-C5851
Brand: VQ Model
The Republic P-47D Thunderbolt was a World War II era fighter aircraft...
Reference: VQ-C5849
Brand: VQ Model
Now, VQ Introduces the P-47B. 46 – 55 size EP-GP as a super scale series (...
Reference: VQ-C7772
Brand: VQ Model
The Spitfire model we offer here stands out with its refined finish and...
Reference: VQ-C8391
Brand: VQ Model
The P-40 Curtiss AVG 1570mm from VQ models is a finished model (ARF version)...
Reference: VQ-15541
Brand: VQ Model
This VQ ARF A6M5 Zero faithfully captures the elegance and power of this...
Reference: VQ-C9037
Brand: VQ Model
Our scale model of the Pilatus PC-6 Turbo Porter has been specially designed...
Reference: VQ-15544
Brand: VQ Model
The Douglas SBD Dauntless (Scout Bomber Douglas) is a single-engine propeller...
Reference: VQ-C9698
Brand: VQ Model
The SIAI Marchetti SF-260 1630mm from VQ models is a finished model (ARF...
Reference: VQ-C9697
Brand: VQ Model
The SIAI Marchetti SF-260 1630mm from VQ models is a finished model (ARF...
Reference: RBC-P51D
Brand: RBC Kits
Turbines RC is pleased to introduce the new RBC range of high-quality...
Reference: FMS-FMS130
Brand: FMS
The new FMS 1700mm F4U-4 V3 Corsair is powered by a 6S power system,...
Reference: FMS-FMS098BL
Brand: FMS
After almost two years development, numerous tests and improvements, we have...
Reference: VQ-15217
Brand: VQ Model
The model comes in a Super-Scale version and includes countless details...
Reference: VQ-C6806
Brand: VQ Model
The Heinkel He 111 is a German World War II aircraft built by the Ernst...
Reference: FRW-FLW4011P
Brand: Freewing
The FlightLine RC B-24 uses four 3530-860kv brushless outrunner motors, 30A...
Reference: DWH-SE5A-K0404
Brand: Dancing Wings Hobby
Motor + ESC + Servos included - DW Hobby DW Hobby SE5A 0.38m Micro series...
Reference: MRC-Spit-Kit
Brand: MinimumRC
MinimumRc offers a Micro kit of the Spitfire 360mm ideal for indoor flights...
Reference: PIC-15522
Brand: Turbines RC
This mini foam model is delivered as a finished model and is ready to fly in...
Reference: PIC-15521
Brand: Turbines RC
This mini foam model is delivered as a finished model and is ready to fly in...
Reference: PIC-15520
Brand: Turbines RC
This mini foam model is delivered as a finished model and is ready to fly in...
Reference: YUK-179911
Brand: Nicesky
The P-51 Mustang "Miss America" is a 1:14 scale EPO model. Because of its...
Reference: YUK-179908
Brand: Nicesky
The P-51 Mustang "Janie" Nicesky is a 1:14 scale reproduction EPO model....
Reference: YUK-179917
Brand: Nicesky
The P-51 Mustang "Dago Red" Nicesky is a 1:14 scale reproduction EPO model....
Reference: YUK-179921
Brand: Nicesky
The Nicesky P-47 is a 1:14 scale reproduction EPO. Because of its powerfull...
Reference: YUK-179905
Brand: Nicesky
The Nicesky F4U-1A Corsair is a 1:14 scale EPO model. Because of its...
Reference: YUK-179907
Brand: Nicesky
The FW-190 Nicesky is a 1:14 scale EPO model. Because of its powerfull...
Reference: DRB-DB001PB
Brand: Derbee
Derbee's F4U Corsair is a scale mini warbird with 75cm wingspan. The model is...
Reference: FMS-FMS037B
Brand: FMS
FMS recreated the famous Grumman F6F Hellcat as a 800mm wingspan "mini RC...
Reference: FMS-FMS080
Brand: FMS
FMS has modified its design of the Bell P-39 into the Thompson Trophy racer,...
Reference: ARR-AH001P
Brand: Arrows RC
Featuring retractable landing gear, a realistic four bladed propeller,...