Ultra Performance Version Note: This is the blue and white 8S version which comes with a 90mm 12-Blade EDF 8S Power System with a 4075-1350Kv inrunner brushless motor and a thrust reversing 120A ESC.
Available
Warning: Last items in stock!
Availability date: 2024-07-29
By buying this product you can collect up to 615 points . Your cart will total 615 points that can be converted into a voucher of US $14.76 .
Reference: FRW-FJ32121P
Brand: Freewing
Freewing J-10A 90mm 8S Jet PNP
Reference: FRW-FJ32111P
Brand: Freewing
Freewing J-10A 90mm 6S Jet PNP
| Type of kit: | PNP |
| Wingspan: | 940mm / 37" |
| Length (mm): | 1530mm / 60.2" |
| Flying weight (gr) | 3235g / 7lbs 2oz (w/o battery) |
| CG (Center of Gravity) | Check manual |
| Servos | 7x 9 gr metal gear digital, 4x 9 gr standard gear digital |
| Servo type: | Digital |
| EDF Diameter Class (mm): | 90 |
| Blades: | 12 |
| Power System | 4075-1350KV |
| Motor Type: | In-Runner |
| Electronic Speed Control | 120A Hobbywing - 8A UBEC |
| Battery Cells: | 8s - 29.6v |
| Battery Capacity (mAh) | 5.200 mAh |
| Connection: | EC-5 |
| Surfaces | Elevator, Ailerons, Rudder |
| Landing Gear | Retractable real scale landing gear set |
| Lights | Navigation lights |
| Material | EPO Foam, ABS |
| Build time | 2 heures |
| Required Radio | 6 channels minimum |
| Recommended pilot skill level | Intermediate |
Ultra Performance Version Note: This is the blue and white 8S version which comes with a 90mm 12-Blade EDF 8S Power System with a 4075-1350Kv inrunner brushless motor and a thrust reversing 120A ESC.
The J-10A is a medium-weight, single-engine multirole aircraft designed for air-to-air combat and other various strike missions. Produced by the Chengdu Aircraft Corporation (CAC), the J-10 is used in the People’s Liberation Army Air Force (PLAAF) and became operational in 2006. Utilizing its delta-wing aerodynamic configuration with canards and fly-by-wire system, the J-10A is capable of turning in a much tighter radius than conventional aircraft.
The Freewing J-10A 90mm EDF Jet is a highly detailed, scale version of the real J-10A, and features the J-10 “Blue and White” livery. One of the most detailed releases from Freewing, the J-10A features 11 daylight bright LED lights, including one to illuminate the Heads Up Display (HUD), many scale detail parts, as well as a quick-release ordnance package. Additionally, the Freewing J-10A utilizes screwless, quick-release wings making transport to and from your flying site a breeze.
No customer reviews for the moment.
Reference: XFL-XF109P-C
Brand: X-Fly
The XFly Su-27 Twin 50mm EDF jet is a scale replica of Sukhoi fighter that...
Reference: FMS-FMS151P
Brand: FMS
An ambitious project by designing an entirely new 64mm F/A-18 model, with...
Reference: FMS-FMS149PBU-REFV3
Brand: FMS
The J-10 EDF Jet features a unique delta wing and canard design for...
Reference: FMS-FMS149PGY-REFV3
Brand: FMS
The J-10 EDF Jet features a unique delta wing and canard design for...
Reference: FMS-FMS139
Brand: FMS
Include a free Reflex flight stabilization system - Developed to replicate...
Reference: FMS-FMS146-GY
Brand: FMS
The F-16 "Fighting Falcon" is an American single-engine supersonic multirole...
Reference: FMS-FMS146-BT
Brand: FMS
The F-16 "Fighting Falcon" is an American single-engine supersonic multirole...
Reference: FMS-FMS142PYL
Brand: FMS
The FMS Futura is a licensed sport jet developed by FMS in cooperation with...
Reference: FMS-FMS142PRD
Brand: FMS
The FMS Futura is a licensed sport jet developed by FMS in cooperation with...
Reference: FMS-FMS142PGN
Brand: FMS
The FMS Futura is a licensed sport jet developed by FMS in cooperation with...
Reference: FLF-K8-6S
Brand: FlyFans
The Flyfans K8 features a powerful 64mm 12-blade turbine combo paired with a...
Reference: FLF-L-39-YB-6S
Brand: FlyFans
The FlyFans L-39 64mm EDF jet is tailored for both simplicity and...
Reference: FLF-L-39-YC-4S
Brand: FlyFans
The FlyFans L-39 64mm EDF jet is tailored for both simplicity and...
Reference: FLF-L-39-YC-6S
Brand: FlyFans
The FlyFans L-39 64mm EDF jet is tailored for both simplicity and...
Reference: XFL-XF125P
Brand: X-Fly
Early Pre-order: Pay 10% now and a discount! - XFly Model proudly presents...
Reference: XFL-XF103P
Brand: X-Fly
The XFly Model T-7A Red Hawk 64mm EDF jet is an easy-to-fly and versatile...
Reference: EFL-EFL97500
Brand: E-Flite
The E-flite F-15 Eagle 64mm EDF features a 4S-compatible brushless power...
Reference: FRW-FJ10621P
Brand: Freewing
Derived from the renowned close air support A-10 Thunderbolt II,...
Reference: FRW-FJ11211P
Brand: Freewing
The Freewing Banshee 64mm EDF Jet is the perfect introductory model for those...
Reference: FRW-FJ11112P
Brand: Freewing
This exceptional 64mm EDF Jet F-16 by Freewing perfectly captures the clean...
Reference: FRW-FJ11113P
Brand: Freewing
This exceptional 64mm EDF Jet F-16 by Freewing perfectly captures the clean...
Reference: FRW-FJ11511P
Brand: Freewing
The legendary F-86 Sabre returns in an all-new V2 design, featuring updated...
Reference: FRW-FJ11313P
Brand: Freewing
The Hongdu L-15 Falcon, also referred to as the JL-10, stands as a supersonic...
Reference: FRW-FJ10723P
Brand: Freewing
The clean lines, stealth profile, and scale details are all captured in this...
Reference: FLF-MIG25V
Brand: FlyFans
Equipped with twin 64mm 12-blade EDF and two 40A controllers, the Mig-25...
Reference: FLF-SU-67WB
Brand: FlyFans
Equipped with twin 64mm 12-blade EDF and two 40A controllers, the Sukhoï...
Reference: RBC-F1RBWZ285
Brand: RBC Kits
Turbines RC is pleased to introduce the new RBC range of high-quality...
Reference: RBC-BBCat70
Brand: RBC Kits
Turbines RC is pleased to introduce the new RBC range of high-quality...
Reference: RBC-MIG29
Brand: RBC Kits
Turbines RC is pleased to introduce the new RBC range of high-quality...
Reference: RBC-F20
Brand: RBC Kits
Turbines RC is pleased to introduce the new RBC range of high-quality...