The Freewing F-22 Raptor 80mm EDF faithfully recreates the iconic silhouette of the world’s most advanced air superiority fighter, combining exceptional scale realism with a pilot-friendly design.
Available
Warning: Last items in stock!
Availability date: 2024-07-29
By buying this product you can collect up to 457 points . Your cart will total 457 points that can be converted into a voucher of US $10.97 .
| Type of kit: | PNP |
| Wingspan: | 935mm / 36.8 in |
| Length (mm): | 1300mm / 51.2 in |
| Flying weight (gr) | 2530g / 89.3 ozoz (w/o battery) |
| CG (Center of Gravity) | Check manual |
| Servo type: | Digital |
| EDF Diameter Class (mm): | 80 |
| Blades: | 12 |
| Power System | 3658 |
| Turns/min/Volt (Kv): | 2150 Kv |
| Motor Type: | In-Runner |
| Electronic Speed Control | 100A / 7A UBEC |
| Battery Cells: | 6s - 22.2v |
| Battery Capacity (mAh) | 4.000 mAh, 5.000 mAh |
| Connection: | EC-5 |
| Surfaces | Elevator, Ailerons, Rudder, Flaps |
| Landing Gear | Electronic retractable landing gear with metal shock absorbing struts |
| Lights | Formation lights |
| Material | EPO Foam, ABS |
| Build time | 1/2 hour |
| Required Radio | 6 channels minimum |
| Recommended pilot skill level | Intermediate, Advanced, Expert |
| Maximum speed | 178KPH / 110.6MPH |
The Freewing F-22 Raptor 80mm EDF faithfully recreates the iconic silhouette of the world’s most advanced air superiority fighter, combining exceptional scale realism with a pilot-friendly design. This EDF jet impresses with its scale details, including molded panel lines, visible rivets, and fully sequenced gear doors for a sleek and authentic appearance.
Designed for both performance and practicality, the F-22 features screwless quick-release wings for easy assembly and transport. Its 12-blade 80mm EDF system, paired with a high-performance 3658–2150Kv inrunner motor, delivers smooth thrust and impressive speed. The factory-installed Freewing EG01 6-axis gyro enhances in-flight stability, making this model accessible to both experienced pilots and newcomers to EDF jets.
Equipped with CNC-machined aluminum landing gear with shock absorbers, a spring-loaded battery hatch, and LED navigation lights, the Freewing F-22 Raptor is as functional as it is stunning. From precise aerobatics to smooth landings, every flight reflects the technological excellence of this extraordinary jet.
|
|
No customer reviews for the moment.
Reference: FMS-FMS139
Brand: FMS
Include a free Reflex flight stabilization system - Developed to replicate...
Reference: FMS-FMS146-GY
Brand: FMS
The F-16 "Fighting Falcon" is an American single-engine supersonic multirole...
Reference: FMS-FMS146-BT
Brand: FMS
The F-16 "Fighting Falcon" is an American single-engine supersonic multirole...
Reference: FMS-FMS142PYL
Brand: FMS
The FMS Futura is a licensed sport jet developed by FMS in cooperation with...
Reference: FMS-FMS142PRD
Brand: FMS
The FMS Futura is a licensed sport jet developed by FMS in cooperation with...
Reference: FMS-FMS142PGN
Brand: FMS
The FMS Futura is a licensed sport jet developed by FMS in cooperation with...
Reference: FLF-K8-6S
Brand: FlyFans
The Flyfans K8 features a powerful 64mm 12-blade turbine combo paired with a...
Reference: FLF-L-39-YB-6S
Brand: FlyFans
The FlyFans L-39 64mm EDF jet is tailored for both simplicity and...
Reference: FLF-L-39-YC-4S
Brand: FlyFans
The FlyFans L-39 64mm EDF jet is tailored for both simplicity and...
Reference: FLF-L-39-YC-6S
Brand: FlyFans
The FlyFans L-39 64mm EDF jet is tailored for both simplicity and...
Reference: XFL-XF125P
Brand: X-Fly
Early Pre-order: Pay 10% now and a discount! - XFly Model proudly presents...
Reference: XFL-XF103P
Brand: X-Fly
The XFly Model T-7A Red Hawk 64mm EDF jet is an easy-to-fly and versatile...
Reference: EFL-EFL97500
Brand: E-Flite
The E-flite F-15 Eagle 64mm EDF features a 4S-compatible brushless power...
Reference: FRW-FJ10621P
Brand: Freewing
Derived from the renowned close air support A-10 Thunderbolt II,...
Reference: FRW-FJ11211P
Brand: Freewing
The Freewing Banshee 64mm EDF Jet is the perfect introductory model for those...
Reference: FRW-FJ11112P
Brand: Freewing
This exceptional 64mm EDF Jet F-16 by Freewing perfectly captures the clean...
Reference: FRW-FJ11113P
Brand: Freewing
This exceptional 64mm EDF Jet F-16 by Freewing perfectly captures the clean...
Reference: FRW-FJ11511P
Brand: Freewing
The legendary F-86 Sabre returns in an all-new V2 design, featuring updated...
Reference: FRW-FJ11313P
Brand: Freewing
The Hongdu L-15 Falcon, also referred to as the JL-10, stands as a supersonic...
Reference: FRW-FJ10723P
Brand: Freewing
The clean lines, stealth profile, and scale details are all captured in this...
Reference: FLF-MIG25V
Brand: FlyFans
Equipped with twin 64mm 12-blade EDF and two 40A controllers, the Mig-25...
Reference: FLF-SU-67WB
Brand: FlyFans
Equipped with twin 64mm 12-blade EDF and two 40A controllers, the Sukhoï...
Reference: RBC-F1RBWZ285
Brand: RBC Kits
Turbines RC is pleased to introduce the new RBC range of high-quality...
Reference: RBC-BBCat70
Brand: RBC Kits
Turbines RC is pleased to introduce the new RBC range of high-quality...
Reference: RBC-MIG29
Brand: RBC Kits
Turbines RC is pleased to introduce the new RBC range of high-quality...
Reference: RBC-F20
Brand: RBC Kits
Turbines RC is pleased to introduce the new RBC range of high-quality...
Reference: RBC-F35C-70
Brand: RBC Kits
Turbines RC is pleased to introduce the new RBC range of high-quality...
Reference: RBC-F100
Brand: RBC Kits
Turbines RC is pleased to introduce the new RBC range of high-quality...
Reference: RBC-A4
Brand: RBC Kits
Turbines RC is pleased to introduce the new RBC range of high-quality...
Reference: RBC-P80
Brand: RBC Kits
Turbines RC is pleased to introduce the new RBC range of high-quality...
Renowned worldwide as the ultimate EDF sport jet blending precision...