This exceptional 64mm EDF Jet F-16 by Freewing perfectly captures the clean lines, classic profile, and intricate scale details of the iconic aircraft. Designed with simplicity and durability in mind, the model features a refined airframe with a streamlined control and gear structure, reducing overall weight and wing load.
Available
Warning: Last items in stock!
Availability date: 2024-07-29
By buying this product you can collect up to 182 points . Your cart will total 182 points that can be converted into a voucher of US $4.37 .
| Type of kit: | PNP |
| Wingspan: | 680mm / 26.8in |
| Length (mm): | 1050mm / 41.3in |
| Flying weight (gr) | 730g (w/o battery) |
| CG (Center of Gravity) | Check manual |
| Servo type: | Digital |
| EDF Diameter Class (mm): | 64 |
| Blades: | 12 |
| Power System | 2949-2300KV |
| Motor Type: | In-Runner |
| Electronic Speed Control | 40A, internal SBEC with XT60 Connector |
| Battery Cells: | 6s - 22.2v |
| Battery Capacity (mAh) | 5.000 mAh |
| Connection: | XT60 |
| Surfaces | Elevator, Ailerons, Rudder, Flaps |
| Landing Gear | Fixed main landing gear, steerable nose gear |
| Material | EPO Foam, Plastic |
| Build time | 1 hour |
| Required Radio | 5 channels minimum |
| Recommended pilot skill level | Intermediate |
This exceptional 64mm EDF Jet F-16 by Freewing perfectly captures the clean lines, classic profile, and intricate scale details of the iconic aircraft. Designed with simplicity and durability in mind, the model features a refined airframe with a streamlined control and gear structure, reducing overall weight and wing load.
To enhance performance, the ailerons and elevators are each controlled by separate servos, eliminating the need for paired servos. The 12-blade EDF with a 2949-2300KV brushless motor ensures powerful performance.
With quality electronic components pre-installed, you can take to the skies in less than an hour, experiencing the thrill of flying this meticulously crafted model.
No customer reviews for the moment.
Reference: FMS-FMS139
Brand: FMS
Include a free Reflex flight stabilization system - Developed to replicate...
Reference: FMS-FMS146-GY
Brand: FMS
The F-16 "Fighting Falcon" is an American single-engine supersonic multirole...
Reference: FMS-FMS146-BT
Brand: FMS
The F-16 "Fighting Falcon" is an American single-engine supersonic multirole...
Reference: FMS-FMS142PYL
Brand: FMS
The FMS Futura is a licensed sport jet developed by FMS in cooperation with...
Reference: FMS-FMS142PRD
Brand: FMS
The FMS Futura is a licensed sport jet developed by FMS in cooperation with...
Reference: FMS-FMS142PGN
Brand: FMS
The FMS Futura is a licensed sport jet developed by FMS in cooperation with...
Reference: FLF-K8-6S
Brand: FlyFans
The Flyfans K8 features a powerful 64mm 12-blade turbine combo paired with a...
Reference: FLF-L-39-YB-6S
Brand: FlyFans
The FlyFans L-39 64mm EDF jet is tailored for both simplicity and...
Reference: FLF-L-39-YC-4S
Brand: FlyFans
The FlyFans L-39 64mm EDF jet is tailored for both simplicity and...
Reference: FLF-L-39-YC-6S
Brand: FlyFans
The FlyFans L-39 64mm EDF jet is tailored for both simplicity and...
Reference: XFL-XF125P
Brand: X-Fly
XFly Model proudly presents the F-35 64mm EDF jet, a meticulously scaled-down...
Reference: XFL-XF103P
Brand: X-Fly
The XFly Model T-7A Red Hawk 64mm EDF jet is an easy-to-fly and versatile...
Reference: EFL-EFL97500
Brand: E-Flite
The E-flite F-15 Eagle 64mm EDF features a 4S-compatible brushless power...
Reference: FRW-FJ10621P
Brand: Freewing
Derived from the renowned close air support A-10 Thunderbolt II,...
Reference: FRW-FJ11211P
Brand: Freewing
The Freewing Banshee 64mm EDF Jet is the perfect introductory model for those...
Reference: FRW-FJ11112P
Brand: Freewing
This exceptional 64mm EDF Jet F-16 by Freewing perfectly captures the clean...
Reference: FRW-FJ11511P
Brand: Freewing
The legendary F-86 Sabre returns in an all-new V2 design, featuring updated...
Reference: FRW-FJ11313P
Brand: Freewing
The Hongdu L-15 Falcon, also referred to as the JL-10, stands as a supersonic...
Reference: FRW-FJ10723P
Brand: Freewing
The clean lines, stealth profile, and scale details are all captured in this...
Reference: FLF-MIG25V
Brand: FlyFans
Equipped with twin 64mm 12-blade EDF and two 40A controllers, the Mig-25...
Reference: FLF-SU-67WB
Brand: FlyFans
Equipped with twin 64mm 12-blade EDF and two 40A controllers, the Sukhoï...
Reference: RBC-F1RBWZ285
Brand: RBC Kits
Turbines RC is pleased to introduce the new RBC range of high-quality...
Reference: RBC-MIG29
Brand: RBC Kits
Turbines RC is pleased to introduce the new RBC range of high-quality...
Reference: RBC-F20
Brand: RBC Kits
Turbines RC is pleased to introduce the new RBC range of high-quality...
Reference: RBC-F35C-70
Brand: RBC Kits
Turbines RC is pleased to introduce the new RBC range of high-quality...
Reference: RBC-F100
Brand: RBC Kits
Turbines RC is pleased to introduce the new RBC range of high-quality...
Reference: RBC-A4
Brand: RBC Kits
Turbines RC is pleased to introduce the new RBC range of high-quality...
Reference: RBC-P80
Brand: RBC Kits
Turbines RC is pleased to introduce the new RBC range of high-quality...
Reference: RBC-YAK23
Brand: RBC Kits
Turbines RC is pleased to introduce the new RBC range of high-quality...
Reference: RBC-F22
Brand: RBC Kits
Turbines RC is pleased to introduce the new RBC range of high-quality...