The Freewing Banshee 64mm EDF Jet is the perfect introductory model for those seeking to break into the thrilling world of foam Electric-Ducted Fan jets. Made with industry-standard and durable EPO foam, the Banshee comes with a 12-blade EDF with a robust 2840-2850Kv Outrunner brushless motor for captivating aerial adventures.
Available
Warning: Last items in stock!
Availability date: 2023-11-15
By buying this product you can collect up to 157 points . Your cart will total 157 points that can be converted into a voucher of US $3.77 .
| Type of kit: | PNP |
| Wingspan: | 900mm/35.5in |
| Length (mm): | 950mm/37.4in |
| Flying weight (gr) | 790g / 31oz (without battery) |
| Servos | 8x 9 gr pignons standard digital |
| Direction of Rotation (EDF Rotor) | Classic Counter Clock Wize (CCW) |
| EDF Diameter Class (mm): | 64 |
| Blades: | 12 |
| Turbine shroud | Synthetic |
| EDF Rotor | Synthetic |
| Power System | Brushless 2840-2850KV |
| Motor Type: | Out-Runner |
| Electronic Speed Control | 40A with 5A UBEC V2 (with Thrust Reverse Fuction) |
| Battery Cells: | 4s - 14.8v |
| Battery Capacity (mAh) | 2.200 mAh, 3.500 mAh |
| Connection: | XT60 |
| Surfaces | Ailerons, Elevator, Flaps, Rudder |
| Landing Gear | Fixed landing gear , Belly lander |
| Material | EPO Foam, Plastic |
| Build time | 1 hour |
| Required Radio | 4 channels minimum |
| Recommended pilot skill level | Intermediate, Beginner |
The Freewing Banshee 64mm EDF Jet is the perfect introductory model for those seeking to break into the thrilling world of foam Electric-Ducted Fan jets. Made with industry-standard and durable EPO foam, the Banshee comes with a 12-blade EDF with a robust 2840-2850Kv Outrunner brushless motor for captivating aerial adventures.
The stylish, streamlined fuselage penetrates through the skies with very little resistance while the 12-blade fan provides ample thrust and realistic sound for those exhilarating aerobatic maneuvers. The Banshee’s modular structural design uses plastic joints and screws to facilitate simple assembly, maintenance, and repair, a welcomed departure from the tedious and adhesive assembly of models from years past.
Enjoy the Banshee’s low wing loading for increased performance at lower speeds. With the installed flaps the jet can handle slower landings and shorter takeoffs with ease. The ESC includes a reverse thrust function that slows the jet upon landing, dramatically reducing the landing rollout. If you do not wish to utilize the fixed landing gear, the Banshee excels as a capable hand-tosser/belly lander. Take to the skies with this excellent jet that both novice and experienced pilots alike will equally enjoy.
No customer reviews for the moment.
Reference: FMS-FMS139
Brand: FMS
Include a free Reflex flight stabilization system - Developed to replicate...
Reference: FMS-FMS146-GY
Brand: FMS
The F-16 "Fighting Falcon" is an American single-engine supersonic multirole...
Reference: FMS-FMS146-BT
Brand: FMS
The F-16 "Fighting Falcon" is an American single-engine supersonic multirole...
Reference: FMS-FMS142PYL
Brand: FMS
The FMS Futura is a licensed sport jet developed by FMS in cooperation with...
Reference: FMS-FMS142PRD
Brand: FMS
The FMS Futura is a licensed sport jet developed by FMS in cooperation with...
Reference: FMS-FMS142PGN
Brand: FMS
The FMS Futura is a licensed sport jet developed by FMS in cooperation with...
Reference: FLF-K8-6S
Brand: FlyFans
The Flyfans K8 features a powerful 64mm 12-blade turbine combo paired with a...
Reference: FLF-L-39-YB-6S
Brand: FlyFans
The FlyFans L-39 64mm EDF jet is tailored for both simplicity and...
Reference: FLF-L-39-YC-4S
Brand: FlyFans
The FlyFans L-39 64mm EDF jet is tailored for both simplicity and...
Reference: FLF-L-39-YC-6S
Brand: FlyFans
The FlyFans L-39 64mm EDF jet is tailored for both simplicity and...
Reference: XFL-XF125P
Brand: X-Fly
XFly Model proudly presents the F-35 64mm EDF jet, a meticulously scaled-down...
Reference: XFL-XF103P
Brand: X-Fly
The XFly Model T-7A Red Hawk 64mm EDF jet is an easy-to-fly and versatile...
Reference: EFL-EFL97500
Brand: E-Flite
The E-flite F-15 Eagle 64mm EDF features a 4S-compatible brushless power...
Reference: FRW-FJ10621P
Brand: Freewing
Derived from the renowned close air support A-10 Thunderbolt II,...
Reference: FRW-FJ11112P
Brand: Freewing
This exceptional 64mm EDF Jet F-16 by Freewing perfectly captures the clean...
Reference: FRW-FJ11113P
Brand: Freewing
This exceptional 64mm EDF Jet F-16 by Freewing perfectly captures the clean...
Reference: FRW-FJ11511P
Brand: Freewing
The legendary F-86 Sabre returns in an all-new V2 design, featuring updated...
Reference: FRW-FJ11313P
Brand: Freewing
The Hongdu L-15 Falcon, also referred to as the JL-10, stands as a supersonic...
Reference: FRW-FJ10723P
Brand: Freewing
The clean lines, stealth profile, and scale details are all captured in this...
Reference: FLF-MIG25V
Brand: FlyFans
Equipped with twin 64mm 12-blade EDF and two 40A controllers, the Mig-25...
Reference: FLF-SU-67WB
Brand: FlyFans
Equipped with twin 64mm 12-blade EDF and two 40A controllers, the Sukhoï...
Reference: RBC-F1RBWZ285
Brand: RBC Kits
Turbines RC is pleased to introduce the new RBC range of high-quality...
Reference: RBC-MIG29
Brand: RBC Kits
Turbines RC is pleased to introduce the new RBC range of high-quality...
Reference: RBC-F20
Brand: RBC Kits
Turbines RC is pleased to introduce the new RBC range of high-quality...
Reference: RBC-F35C-70
Brand: RBC Kits
Turbines RC is pleased to introduce the new RBC range of high-quality...
Reference: RBC-F100
Brand: RBC Kits
Turbines RC is pleased to introduce the new RBC range of high-quality...
Reference: RBC-A4
Brand: RBC Kits
Turbines RC is pleased to introduce the new RBC range of high-quality...
Reference: RBC-P80
Brand: RBC Kits
Turbines RC is pleased to introduce the new RBC range of high-quality...
Reference: RBC-YAK23
Brand: RBC Kits
Turbines RC is pleased to introduce the new RBC range of high-quality...
Reference: RBC-F22
Brand: RBC Kits
Turbines RC is pleased to introduce the new RBC range of high-quality...
Lipo 4s 2200 mAh 45C A2Pro Black Lithium XT60
The FMS Reflex V3 module is a flight stabilizer for fixed-wing aircraft. It...