The FMS Futura is a licensed sport jet developed by FMS in cooperation with Tomahawk Aviation. The German/Chinese engineering team has succeeded with the Futura V3 one of the most outstanding sport jets made of hard foam.
Available
Warning: Last items in stock!
Availability date: 2022-06-06
No reward points for this product because there's already a discount.
| Type of kit: | PNP |
| Wingspan: | 1060mm/41.7in |
| Length (mm): | 1170mm/46.1in |
| Flying weight (gr) | 2500g (approx) |
| CG (Center of Gravity) | Check manual |
| Servos | 8x 13 gr metal gears |
| Servo type: | Digital |
| EDF Diameter Class (mm): | 80 |
| Blades: | 12 |
| Turbine shroud | Synthetic |
| EDF Rotor | Synthetic |
| Power System | 3665-2000v Brushless Inrunner |
| Motor Type: | In-Runner |
| Electronic Speed Control | 100A |
| Battery Cells: | 6s - 22.2v |
| Battery Capacity (mAh) | 4.000 mAh |
| Surfaces | Ailerons, Elevator, Flaps |
| Landing Gear | Full metal retractable main and steerable nose gear with shock absorbing struts |
| Lights | Navigation lights |
| Material | EPO Foam, Carbon reinforcements |
| Build time | 1/2 hour |
| Required Radio | 6 channels minimum |
| Recommended pilot skill level | Intermediate, Advanced |
The FMS Futura is a licensed sport jet developed by FMS in cooperation with Tomahawk Aviation. The German/Chinese engineering team has succeeded with the Futura V3 one of the most outstanding sport jets made of hard foam.
Now even better
The features of the V1 version have been retained: the CNC metal landing gear, the robust airframe with high-strength wing spars, and the oversized bay for the electronics. The 13g all-metal digital servos and improved connectors were carried over from the more advanced V2 version. The now third version has been further improved. The V3 comes with additional alternating flashing navigation lights on the left and right wings and taxi lights on the underside of the fuselage. In addition, the V3 version comes in a new color scheme.
Powerful propulsion
The Futura V3 is powered by an optimized 3665-KV2000 brushless motor in combination with an efficient 80mm 12-blade impeller and a Hobbywing 100A flight controller .
Lightweight construction in PNP
The jet model is made of extra strong and extra light EPO40 hard foam material. The complete electronics such as motor, impeller, controller, servos and the electric, spring-loaded retractable landing gear are already installed in the model. Battery in, receiver in, and the Futura V2 from FMS is ready to go - ready to put a big smile on your face.
No customer reviews for the moment.
Reference: FMS-FMS149PBU-REFV3
Brand: FMS
The J-10 EDF Jet features a unique delta wing and canard design for...
Reference: FMS-FMS149PGY-REFV3
Brand: FMS
The J-10 EDF Jet features a unique delta wing and canard design for...
Reference: FMS-FMS139
Brand: FMS
Include a free Reflex flight stabilization system - Developed to replicate...
Reference: FMS-FMS146-GY
Brand: FMS
The F-16 "Fighting Falcon" is an American single-engine supersonic multirole...
Reference: FMS-FMS146-BT
Brand: FMS
The F-16 "Fighting Falcon" is an American single-engine supersonic multirole...
Reference: FMS-FMS142PYL
Brand: FMS
The FMS Futura is a licensed sport jet developed by FMS in cooperation with...
Reference: FMS-FMS142PRD
Brand: FMS
The FMS Futura is a licensed sport jet developed by FMS in cooperation with...
Reference: FMS-FMS142PGN
Brand: FMS
The FMS Futura is a licensed sport jet developed by FMS in cooperation with...
Reference: FLF-K8-6S
Brand: FlyFans
The Flyfans K8 features a powerful 64mm 12-blade turbine combo paired with a...
Reference: FLF-L-39-YB-6S
Brand: FlyFans
The FlyFans L-39 64mm EDF jet is tailored for both simplicity and...
Reference: FLF-L-39-YC-4S
Brand: FlyFans
The FlyFans L-39 64mm EDF jet is tailored for both simplicity and...
Reference: FLF-L-39-YC-6S
Brand: FlyFans
The FlyFans L-39 64mm EDF jet is tailored for both simplicity and...
Reference: XFL-XF125P
Brand: X-Fly
Early Pre-order: Pay 10% now and a discount! - XFly Model proudly presents...
Reference: XFL-XF103P
Brand: X-Fly
The XFly Model T-7A Red Hawk 64mm EDF jet is an easy-to-fly and versatile...
Reference: EFL-EFL97500
Brand: E-Flite
The E-flite F-15 Eagle 64mm EDF features a 4S-compatible brushless power...
Reference: FRW-FJ10621P
Brand: Freewing
Derived from the renowned close air support A-10 Thunderbolt II,...
Reference: FRW-FJ11211P
Brand: Freewing
The Freewing Banshee 64mm EDF Jet is the perfect introductory model for those...
Reference: FRW-FJ11112P
Brand: Freewing
This exceptional 64mm EDF Jet F-16 by Freewing perfectly captures the clean...
Reference: FRW-FJ11113P
Brand: Freewing
This exceptional 64mm EDF Jet F-16 by Freewing perfectly captures the clean...
Reference: FRW-FJ11511P
Brand: Freewing
The legendary F-86 Sabre returns in an all-new V2 design, featuring updated...
Reference: FRW-FJ11313P
Brand: Freewing
The Hongdu L-15 Falcon, also referred to as the JL-10, stands as a supersonic...
Reference: FRW-FJ10723P
Brand: Freewing
The clean lines, stealth profile, and scale details are all captured in this...
Reference: LXM-LX-08003B
Brand: Sky Flight Hobby
Hobbywing ESC and metal digital servos - Sky Flight Hobby F-117 Nighthawk...
Reference: FLF-MIG25V
Brand: FlyFans
Equipped with twin 64mm 12-blade EDF and two 40A controllers, the Mig-25...
Reference: FLF-SU-67WB
Brand: FlyFans
Equipped with twin 64mm 12-blade EDF and two 40A controllers, the Sukhoï...
Reference: RBC-F1RBWZ285
Brand: RBC Kits
Turbines RC is pleased to introduce the new RBC range of high-quality...
Reference: RBC-BBCat70
Brand: RBC Kits
Turbines RC is pleased to introduce the new RBC range of high-quality...
Reference: RBC-MIG29
Brand: RBC Kits
Turbines RC is pleased to introduce the new RBC range of high-quality...
Reference: RBC-F20
Brand: RBC Kits
Turbines RC is pleased to introduce the new RBC range of high-quality...
Reference: RBC-F35C-70
Brand: RBC Kits
Turbines RC is pleased to introduce the new RBC range of high-quality...
Typhoon HET 3W Motor 28mm 3000Kv, for pylon / EDF jets up to 1300 grams....
Lipo 3s 500 mAh 45C A2Pro Black Lithium T-Dean
Combo 70mm / 12 blades / 2200kv (inrunner) / 6S / 230g> 6S (25V) : 65A /...