With the Xane V-22 Osprey VTOL model you combine the vertical and horizontal flight mode with the 2 tilting engines and the additional 50mm EDF. Two features for a double moment of pleasure in flight
This product is no longer in stock
Warning: Last items in stock!
Availability date: 2021-11-20
By buying this product you can collect up to 249 points . Your cart will total 249 points that can be converted into a voucher of US $5.98 .
| Type of kit: | PNP |
| Wingspan: | 848mm / 33.39in |
| Length (mm): | 790mm / 31.10in |
| Flying weight (gr) | around 1150g |
| CG (Center of Gravity) | Check manual |
| EDF Diameter Class (mm): | 50 |
| Power System | Brushless 2x3510 / 1x2520 |
| Motor Type: | Out-Runner |
| Electronic Speed Control | Brushless 2x30A / 1x20A |
| Battery Type | LiPo-Accu |
| Battery Cells: | 4s - 14.8v |
| Battery Capacity (mAh) | 2.200 mAh |
| Surfaces | Ailerons, Elevator |
| Landing Gear | Fixed metal wire landing gear |
| Material | EPO Foam |
| Build time | 15 minutes |
| Required Radio | 4 channels minimum |
| Recommended pilot skill level | Intermediate |
With the Xane V-22 Osprey VTOL model you combine the vertical and horizontal flight mode with the 2 tilting engines and the additional 50mm EDF. Two features for a double moment of pleasure in flight!
The Boeing / Bell V-22 Osprey (osprey) is an American hybrid transport aircraft. Marking the culmination of a project started 20 years earlier, serial production of the V-22 Osprey was launched at the end of 2005. A total of 458 units are planned to equip three components of the US Army: the US Marine Corps, the US Air Force and the US Navy. In June 2010, 108 were delivered to the US Marine Corps and 12 to the US Air Force. As of March 2014, approximately 150 are in service in the USMC, 25 in the USAF2
No customer reviews for the moment.
Reference: XFL-XF109P-C
Brand: X-Fly
The XFly Su-27 Twin 50mm EDF jet is a scale replica of Sukhoi fighter that...
Reference: FMS-FMS151P
Brand: FMS
An ambitious project by designing an entirely new 64mm F/A-18 model, with...
Reference: FMS-FMS149PBU-REFV3
Brand: FMS
The J-10 EDF Jet features a unique delta wing and canard design for...
Reference: FMS-FMS149PGY-REFV3
Brand: FMS
The J-10 EDF Jet features a unique delta wing and canard design for...
Reference: FMS-FMS139
Brand: FMS
Include a free Reflex flight stabilization system - Developed to replicate...
Reference: FMS-FMS146-GY
Brand: FMS
The F-16 "Fighting Falcon" is an American single-engine supersonic multirole...
Reference: FMS-FMS146-BT
Brand: FMS
The F-16 "Fighting Falcon" is an American single-engine supersonic multirole...
Reference: FMS-FMS142PYL
Brand: FMS
The FMS Futura is a licensed sport jet developed by FMS in cooperation with...
Reference: FMS-FMS142PRD
Brand: FMS
The FMS Futura is a licensed sport jet developed by FMS in cooperation with...
Reference: FMS-FMS142PGN
Brand: FMS
The FMS Futura is a licensed sport jet developed by FMS in cooperation with...
Reference: FLF-K8-6S
Brand: FlyFans
The Flyfans K8 features a powerful 64mm 12-blade turbine combo paired with a...
Reference: FLF-L-39-YB-6S
Brand: FlyFans
The FlyFans L-39 64mm EDF jet is tailored for both simplicity and...
Reference: FLF-L-39-YC-4S
Brand: FlyFans
The FlyFans L-39 64mm EDF jet is tailored for both simplicity and...
Reference: FLF-L-39-YC-6S
Brand: FlyFans
The FlyFans L-39 64mm EDF jet is tailored for both simplicity and...
Reference: XFL-XF125P
Brand: X-Fly
Early Pre-order: Pay 10% now and a discount! - XFly Model proudly presents...
Reference: XFL-XF103P
Brand: X-Fly
The XFly Model T-7A Red Hawk 64mm EDF jet is an easy-to-fly and versatile...
Reference: EFL-EFL97500
Brand: E-Flite
The E-flite F-15 Eagle 64mm EDF features a 4S-compatible brushless power...
Reference: FRW-FJ10621P
Brand: Freewing
Derived from the renowned close air support A-10 Thunderbolt II,...
Reference: FRW-FJ11211P
Brand: Freewing
The Freewing Banshee 64mm EDF Jet is the perfect introductory model for those...
Reference: FRW-FJ11112P
Brand: Freewing
This exceptional 64mm EDF Jet F-16 by Freewing perfectly captures the clean...
Reference: FRW-FJ11113P
Brand: Freewing
This exceptional 64mm EDF Jet F-16 by Freewing perfectly captures the clean...
Reference: FRW-FJ11511P
Brand: Freewing
The legendary F-86 Sabre returns in an all-new V2 design, featuring updated...
Reference: FRW-FJ11313P
Brand: Freewing
The Hongdu L-15 Falcon, also referred to as the JL-10, stands as a supersonic...
Reference: FRW-FJ10723P
Brand: Freewing
The clean lines, stealth profile, and scale details are all captured in this...
Reference: FLF-MIG25V
Brand: FlyFans
Equipped with twin 64mm 12-blade EDF and two 40A controllers, the Mig-25...
Reference: FLF-SU-67WB
Brand: FlyFans
Equipped with twin 64mm 12-blade EDF and two 40A controllers, the Sukhoï...
Reference: RBC-F1RBWZ285
Brand: RBC Kits
Turbines RC is pleased to introduce the new RBC range of high-quality...
Reference: RBC-BBCat70
Brand: RBC Kits
Turbines RC is pleased to introduce the new RBC range of high-quality...
Reference: RBC-MIG29
Brand: RBC Kits
Turbines RC is pleased to introduce the new RBC range of high-quality...
Reference: RBC-F20
Brand: RBC Kits
Turbines RC is pleased to introduce the new RBC range of high-quality...