Combo with JP Hobby 90mm full metal EDF with 6s 1750kv motor and ESC - Sebart fiberglass mini Jet with electric retracts, gear doors and corresponding servos and sequencer, as well as all accessories. Designed for 90mm EDF or P20-30N jet turbine.
Available on order
Warning: Last items in stock!
Availability date: 2018-07-31
No reward points for this product because there's already a discount.
Reference: A2P-S03878565
Brand: Sky RC
Pro-Tronik PTK 5A HV 2-12S UBEC. Very compact, very powerful, this accessory is the perfect complement to any Opto Brushless controllers. The UBEC is a new generation accessory that enables to safely feed the reception of a model from the drive battery, regardless of its voltage up to 42v (12s).
Reference: A2P-Z03L9500360
Brand: A2Pro
Lipo 6s 5000 mAh 45C A2Pro Black Lithium XT60
Reference: JPH-EDF90-6S-CCW
Brand: JP Hobby
Combo 90mm / 12 pales / 1750Kv (outrunner) / 6S / 459g> 6S (22.2V) : 103A / 3.57kg / 2286W> 6S (24.0V) : 117A / 4.01kg / 2808W> 6S (25.2V) : 126A / 4.32kg / 3175W
Reference: JPH-ER-005-5mmLLL(III)
Brand: JP Hobby
Electric Retract ER-005 5mm (3 retracts whose 1 front)> Model Weight: until 6kg (possible 7-8kg)> Struts diameter: 10mm - Pin Diameter Size: 5mm> Angle: 3x 90 degrees> Rotation direction: 3x Inside (jack side)> Mounting: 3x Low
Reference: SEB-140-17
Brand: Sebart
Sebart Mini Series Turbine Conversion Set with Exhaust Pipe
Reference: SEB-140-12 set
Brand: Sebart
Set 7 Servos 17g + Cables Extensions for SebArt Mini series
| Type of kit: | PNP |
| Wingspan: | 1380mm / 54.33in |
| Length (mm): | 1440mm / 56.7in |
| Weight (gr): | 2.99kg / 6.59lb (without battery) |
| Flying weight (gr) | env. 3.85kg / 8.49lb (with 5800mAh 6s Lipo) |
| Wing Surface Area: | 33dm² / 589 sq in |
| CG (Center of Gravity) | Check manual |
| Servos | 3x servos 12g / 0.02lb |
| Direction of Rotation (EDF Rotor) | Classic Counter Clock Wize (CCW) |
| EDF Diameter Class (mm): | 90 |
| Turbine shroud | Metal |
| EDF Rotor | Metal |
| Turns/min/Volt (Kv): | 1750 Kv |
| Motor Type: | Out-Runner |
| Electronic Speed Control | 150A + BEC 5A |
| Battery Cells: | 6s - 22.2v |
| Battery Capacity (mAh) | 5.000 mAh, 5.800 mAh |
| Surfaces | Ailerons, Rudder, Elevator, Flaps |
| Landing Gear | Full metal retractable main and steerable nose gear with shock absorbing struts, Retractable suspended gear |
| Material | Fiberglass, Balsa, Oracover wings coverage |
| Build time | 16 hours |
| Required Radio | 6 channels minimum |
| Recommended pilot skill level | Intermediate, Advanced |
Sebart fiberglass mini Jet with electric retracts, gear doors and corresponding servos and sequencer, as well as all accessories. Designed for 90mm EDF or P20-30N jet turbine.
The all new MB-339 Jet ARF was designed by Italian aerobatic pilot Sebastiano Silvestri. This sport ARF jet-model design is based on real aircraft design and added the ultimate aerodynamically ideas of the modernst pattern models, using the 15 years experience in flying jets of Seba.... the result is surprising!
This innovative design combined with the lightweight structure, the fiberglass fuselage and all wood airframe wings and stabs, give the Mini MB-339 Jet ARF an impressive precision and smoothness at any airspeed and flight condition. Thanks of his low wingload and the powerfull 90mm EDF or the P20-K30 turbine, it can be a fantastic aerobatic jet-trainer… let you surprise from your new MB-339 Jet ARF !
We are available to discuss with you the best EDF setting for this model. You can also select one of the combos with EDF and ESC available on the store.
Different parts and options available to complete the kit.
100% CNC aluminium JP Hobby EDF unit (shroud and rotor) for 6s.
The motor and fan unit comes assembled and balanced from the factory.
Note: For a better motor heat dissipation, the manufacturer does not recommend the usage of the motor cone cover wiht the most powerful setups. If you decide to use it, please always make sure to check the motor temperature is not excessive after the first flights.
Measures
About the above measures : they have been read on the test bench with the intake lip on the unit. The measures have been made using a bench stabilized power source. Results may changed depening upon your equipment and situation.
| Description / LiPo | 6s (22.2v) | 6s (24.0v) | 6s (25.2v) |
| Thrust: | 3.57 kg | 4.01 kg | 4.32 kg |
| Current: | 103 A | 117 A | 126 A |
| Power: | 2286 W | 2808 W | 3175 W |
| Recommended ESC: | 120 A / LV | 150 A / LV | 150 A / LV |
| Recommended battery: | 3500mAh 40C | 3500mAh 40C | 3500mAh 40C |
The controller should be chosen 20% over rated due to the long lasting load.
LV = low voltage controler up to 6s, HV = high voltage controler above 6s.
Battery should be chosen about 15/ - 1/20 of the max current for 4-3 minutes WOT. 30-40 C is appropriate.
Operating the motor outside of the specifications listed above can either damage the motor, battery or esc. It is important that these components are set up properly. Failure to do so can void the warranty. It is strongly encouraged to use a Watt Meter to test the watt and amp performance when setting up a new system. If the output is above the factory recommended specs, then it needs to be adjusted by the esc. The timing and throttle settings on the esc can help to set the appropriate levels.
No customer reviews for the moment.
Reference: FMS-FMS139
Brand: FMS
Include a free Reflex flight stabilization system - Developed to replicate...
Reference: FMS-FMS146-GY
Brand: FMS
The F-16 "Fighting Falcon" is an American single-engine supersonic multirole...
Reference: FMS-FMS146-BT
Brand: FMS
The F-16 "Fighting Falcon" is an American single-engine supersonic multirole...
Reference: FMS-FMS142PYL
Brand: FMS
The FMS Futura is a licensed sport jet developed by FMS in cooperation with...
Reference: FMS-FMS142PRD
Brand: FMS
The FMS Futura is a licensed sport jet developed by FMS in cooperation with...
Reference: FMS-FMS142PGN
Brand: FMS
The FMS Futura is a licensed sport jet developed by FMS in cooperation with...
Reference: FLF-K8-6S
Brand: FlyFans
The Flyfans K8 features a powerful 64mm 12-blade turbine combo paired with a...
Reference: FLF-L-39-YB-6S
Brand: FlyFans
The FlyFans L-39 64mm EDF jet is tailored for both simplicity and...
Reference: FLF-L-39-YC-4S
Brand: FlyFans
The FlyFans L-39 64mm EDF jet is tailored for both simplicity and...
Reference: FLF-L-39-YC-6S
Brand: FlyFans
The FlyFans L-39 64mm EDF jet is tailored for both simplicity and...
Reference: XFL-XF125P
Brand: X-Fly
XFly Model proudly presents the F-35 64mm EDF jet, a meticulously scaled-down...
Reference: XFL-XF103P
Brand: X-Fly
The XFly Model T-7A Red Hawk 64mm EDF jet is an easy-to-fly and versatile...
Reference: EFL-EFL97500
Brand: E-Flite
The E-flite F-15 Eagle 64mm EDF features a 4S-compatible brushless power...
Reference: FRW-FJ10621P
Brand: Freewing
Derived from the renowned close air support A-10 Thunderbolt II,...
Reference: FRW-FJ11211P
Brand: Freewing
The Freewing Banshee 64mm EDF Jet is the perfect introductory model for those...
Reference: FRW-FJ11112P
Brand: Freewing
This exceptional 64mm EDF Jet F-16 by Freewing perfectly captures the clean...
Reference: FRW-FJ11113P
Brand: Freewing
This exceptional 64mm EDF Jet F-16 by Freewing perfectly captures the clean...
Reference: FRW-FJ11511P
Brand: Freewing
The legendary F-86 Sabre returns in an all-new V2 design, featuring updated...
Reference: FRW-FJ11313P
Brand: Freewing
The Hongdu L-15 Falcon, also referred to as the JL-10, stands as a supersonic...
Reference: FRW-FJ10723P
Brand: Freewing
The clean lines, stealth profile, and scale details are all captured in this...
Reference: FLF-MIG25V
Brand: FlyFans
Equipped with twin 64mm 12-blade EDF and two 40A controllers, the Mig-25...
Reference: FLF-SU-67WB
Brand: FlyFans
Equipped with twin 64mm 12-blade EDF and two 40A controllers, the Sukhoï...
Reference: RBC-F1RBWZ285
Brand: RBC Kits
Turbines RC is pleased to introduce the new RBC range of high-quality...
Reference: RBC-BBCat70
Brand: RBC Kits
Turbines RC is pleased to introduce the new RBC range of high-quality...
Reference: RBC-MIG29
Brand: RBC Kits
Turbines RC is pleased to introduce the new RBC range of high-quality...
Reference: RBC-F20
Brand: RBC Kits
Turbines RC is pleased to introduce the new RBC range of high-quality...
Reference: RBC-F35C-70
Brand: RBC Kits
Turbines RC is pleased to introduce the new RBC range of high-quality...
Reference: RBC-F100
Brand: RBC Kits
Turbines RC is pleased to introduce the new RBC range of high-quality...
Reference: RBC-A4
Brand: RBC Kits
Turbines RC is pleased to introduce the new RBC range of high-quality...
Reference: RBC-P80
Brand: RBC Kits
Turbines RC is pleased to introduce the new RBC range of high-quality...