The clean lines, stealth profile, and scale details are all captured in this exceptional Freewing F/A-18 4S 64mm EDF Jet. Simplicity and durability were major design factors with this model.
Available
Warning: Last items in stock!
Availability date: 2024-07-29
By buying this product you can collect up to 145 points . Your cart will total 145 points that can be converted into a voucher of US $3.48 .
| Type of kit: | PNP |
| Wingspan: | 760mm / 29.92in |
| Length (mm): | 1030mm / 40.55in |
| Flying weight (gr) | 1000g / 35.27oz |
| CG (Center of Gravity) | Check manual |
| Servos | 5x 9 gr standard gears |
| EDF Diameter Class (mm): | 64 |
| Blades: | 12 |
| Power System | 2840-2850KV Brushless |
| Turns/min/Volt (Kv): | 2850 Kv |
| Motor Type: | Out-Runner |
| Electronic Speed Control | 40A |
| Battery Cells: | 4s - 14.8v |
| Battery Capacity (mAh) | 2.200 mAh |
| Connection: | XT60 |
| Surfaces | Ailerons, Elevator, Rudder |
| Landing Gear | Steering gear, Fixed landing gear |
| Material | EPO Foam |
| Build time | 2 heures |
| Required Radio | 4 channels minimum |
| Recommended pilot skill level | Intermediate |
The clean lines, stealth profile, and scale details are all captured in this exceptional Freewing F/A-18 4S 64mm EDF Jet. Simplicity and durability were major design factors with this model. All airfoil surfaces (main wings, and elevators) are attached to the fuselage using a new modular joiner system which improves strength and allows easy parts replacement.
The Boeing F/A-18 Hornet is a twin-engine supersonic, all-weather carrier-capable multirole combat jet, designed as both a fighter and attack aircraft (F/A designation for Fighter/Attack). The Hornet is also used by the air forces of several other nations. The U.S. Navy's Flight Demonstration Squadron, the Blue Angels, has used the Hornet since 1986.
The Strike Fighter Squadron 14 (VFA-14) "Tophatters" are a United States Navy fighter attack squadron based at Naval Air station Lemoore. They are the Navy's oldest active squadron, having formed in 1919.
The Freewing F/A-18 Hornet incluses a powerful 2836-330KV brushless motor with a 64mm EDF, which provides a maximal thrust !
No customer reviews for the moment.
Reference: FMS-FMS139
Brand: FMS
Include a free Reflex flight stabilization system - Developed to replicate...
Reference: FMS-FMS146-GY
Brand: FMS
The F-16 "Fighting Falcon" is an American single-engine supersonic multirole...
Reference: FMS-FMS146-BT
Brand: FMS
The F-16 "Fighting Falcon" is an American single-engine supersonic multirole...
Reference: FMS-FMS142PYL
Brand: FMS
The FMS Futura is a licensed sport jet developed by FMS in cooperation with...
Reference: FMS-FMS142PRD
Brand: FMS
The FMS Futura is a licensed sport jet developed by FMS in cooperation with...
Reference: FMS-FMS142PGN
Brand: FMS
The FMS Futura is a licensed sport jet developed by FMS in cooperation with...
Reference: FLF-K8-6S
Brand: FlyFans
The Flyfans K8 features a powerful 64mm 12-blade turbine combo paired with a...
Reference: FLF-L-39-YB-6S
Brand: FlyFans
The FlyFans L-39 64mm EDF jet is tailored for both simplicity and...
Reference: FLF-L-39-YC-4S
Brand: FlyFans
The FlyFans L-39 64mm EDF jet is tailored for both simplicity and...
Reference: FLF-L-39-YC-6S
Brand: FlyFans
The FlyFans L-39 64mm EDF jet is tailored for both simplicity and...
Reference: XFL-XF125P
Brand: X-Fly
XFly Model proudly presents the F-35 64mm EDF jet, a meticulously scaled-down...
Reference: XFL-XF103P
Brand: X-Fly
The XFly Model T-7A Red Hawk 64mm EDF jet is an easy-to-fly and versatile...
Reference: EFL-EFL97500
Brand: E-Flite
The E-flite F-15 Eagle 64mm EDF features a 4S-compatible brushless power...
Reference: FRW-FJ10621P
Brand: Freewing
Derived from the renowned close air support A-10 Thunderbolt II,...
Reference: FRW-FJ11211P
Brand: Freewing
The Freewing Banshee 64mm EDF Jet is the perfect introductory model for those...
Reference: FRW-FJ11112P
Brand: Freewing
This exceptional 64mm EDF Jet F-16 by Freewing perfectly captures the clean...
Reference: FRW-FJ11113P
Brand: Freewing
This exceptional 64mm EDF Jet F-16 by Freewing perfectly captures the clean...
Reference: FRW-FJ11511P
Brand: Freewing
The legendary F-86 Sabre returns in an all-new V2 design, featuring updated...
Reference: FRW-FJ11313P
Brand: Freewing
The Hongdu L-15 Falcon, also referred to as the JL-10, stands as a supersonic...
Reference: FLF-MIG25V
Brand: FlyFans
Equipped with twin 64mm 12-blade EDF and two 40A controllers, the Mig-25...
Reference: FLF-SU-67WB
Brand: FlyFans
Equipped with twin 64mm 12-blade EDF and two 40A controllers, the Sukhoï...
Reference: RBC-F1RBWZ285
Brand: RBC Kits
Turbines RC is pleased to introduce the new RBC range of high-quality...
Reference: RBC-MIG29
Brand: RBC Kits
Turbines RC is pleased to introduce the new RBC range of high-quality...
Reference: RBC-F20
Brand: RBC Kits
Turbines RC is pleased to introduce the new RBC range of high-quality...
Reference: RBC-F35C-70
Brand: RBC Kits
Turbines RC is pleased to introduce the new RBC range of high-quality...
Reference: RBC-F100
Brand: RBC Kits
Turbines RC is pleased to introduce the new RBC range of high-quality...
Reference: RBC-A4
Brand: RBC Kits
Turbines RC is pleased to introduce the new RBC range of high-quality...
Reference: RBC-P80
Brand: RBC Kits
Turbines RC is pleased to introduce the new RBC range of high-quality...
Reference: RBC-YAK23
Brand: RBC Kits
Turbines RC is pleased to introduce the new RBC range of high-quality...
Reference: RBC-F22
Brand: RBC Kits
Turbines RC is pleased to introduce the new RBC range of high-quality...
The F-86 is a fighter aircraft equipped with an 80mm turbine with 12 metal...
Adjustable storage (height and width) for up to six airplane.
FlightLine RC presents its Hawker Sea Fury FB.11 in the livery of a...
Dynamic Afterburner LED ring 3 colours for 70mm EDF with lighting for nose leg
Introducing Freewing's latest sport jet, the Vulcan 70! Envisioned as a...