Freewing is offering you the most highly detailed, scale foam RC jet available on the market - the Yakovlev Yak-130. Designed as a trainer/light attack aircraft and entering into service in 2009, the Yak-130 is the most advanced trainer utilized by the Russian Air Force.
This product is no longer in stock
Warning: Last items in stock!
Availability date: 2021-11-20
By buying this product you can collect up to 449 points . Your cart will total 449 points that can be converted into a voucher of US $10.78 .
Reference: TRC-TDEANM/EC5F
Brand: Turbines RC
T Dean Male / EC5 Female Adapter Plug
Reference: FRW-RJ30122P
Brand: Freewing
This 8S version of the Yak-130 is powered by a massive 1250kV motor and Hobbywing 150A ESC - With its 12 blade fan with metal housing, the Yak sounds every bit as good as it looks. If you typically fly 5 and 6 blade EDF jets, you'll be blown away at the sound this 12 blade EDF produces.
Reference: FWG-ET8202
Brand: Freewing
Freewing Type B Electric Retract MN (4.1mm shaft)
Reference: FRW-RJ3011902
Brand: Freewing
Freewing Yak 130 90mm Weapons and Missiles Set
Reference: FRW-E22
Brand: Freewing
Freewing Multi-Function Landing Gear Door Sequencer and Light Switch V2
| Type of kit: | PNP |
| Wingspan: | 1200mm / 47.2in |
| Length (mm): | 1500mm / 59in |
| Flying weight (gr) | 4000g / 141oz |
| CG (Center of Gravity) | Check manual |
| Servos | 17g digital metal gear servos |
| Servo type: | Digital |
| EDF Diameter Class (mm): | 90 |
| Blades: | 12 |
| Turbine shroud | Metal |
| EDF Rotor | Synthetic |
| Power System | 4074-1700kV Brushless Inrunner |
| Motor Type: | In-Runner |
| Electronic Speed Control | 130A Hobbywing - 8A UBEC |
| Battery Cells: | 6s - 22.2v |
| Battery Capacity (mAh) | 5.000 mAh, 6.000 mAh |
| Connection: | EC-5 |
| Surfaces | Ailerons, Rudder, Elevator, Flaps |
| Landing Gear | Full metal retractable main and steerable nose gear with shock absorbing struts, Retractable |
| Lights | Navigation lights, Landing light |
| Material | EPO Foam, Carbon reinforcements |
| Build time | 2 heures |
| Required Radio | 6 Channel (7 channel for wind break) |
| Recommended pilot skill level | Intermediate, Advanced |
Freewing is offering you the most highly detailed, scale foam RC jet available on the market - the Yakovlev Yak-130. Designed as a trainer/light attack aircraft and entering into service in 2009, the Yak-130 is the most advanced trainer utilized by the Russian Air Force. In designing this aircraft, Freewing has captured literally every detail of the full-size aircraft from the full painted ordinance to the two-seat cockpit with detailed instrument panels.
The high visibility “Red 02” trainer scheme gives pilots a scale model which is still very easy to orient in the sky. If you’re looking for a change from gray military jets, the Yak-130 will certainly stand out from the crowd! High end electronics and hardware are abound on this model from the super bright 3W navigation and landing lights to shock absorbing aluminum landing gear to the metal gear servos on every control surface. High end electronics and hardware are abound on this model from the super bright 3W navigation and landing lights to shock absorbing aluminum landing gear to the metal gear servos on every control surface.
The Yak-130 is powered by a massive 1700kV motor and Hobbywing 130A ESC, and with its 12 blade fan with metal housing, the Yak sounds every bit as good as it looks. If you typically fly 5 and 6 blade EDF jets, you'll be blown away at the sound this 12 blade EDF produces. While 5 and 6 blade EDF produce a high pitched whining sound, the 12 blade EDF with metal housing produces the "whoosh" and air crushing sound similar to a gas turbine jet. If you are a scale jet flyer looking for top of the line quality and superb detail, the Freewing Yak130 will not disappoint.
Note: the Yak 130 90mm RED version does not come with the white missiles pictured on the photos. The weapons pack is available separately.
No customer reviews for the moment.
Reference: XFL-XF109P-C
Brand: X-Fly
The XFly Su-27 Twin 50mm EDF jet is a scale replica of Sukhoi fighter that...
Reference: FMS-FMS151P
Brand: FMS
An ambitious project by designing an entirely new 64mm F/A-18 model, with...
Reference: FMS-FMS149PBU-REFV3
Brand: FMS
The J-10 EDF Jet features a unique delta wing and canard design for...
Reference: FMS-FMS149PGY-REFV3
Brand: FMS
The J-10 EDF Jet features a unique delta wing and canard design for...
Reference: FMS-FMS139
Brand: FMS
Include a free Reflex flight stabilization system - Developed to replicate...
Reference: FMS-FMS146-GY
Brand: FMS
The F-16 "Fighting Falcon" is an American single-engine supersonic multirole...
Reference: FMS-FMS146-BT
Brand: FMS
The F-16 "Fighting Falcon" is an American single-engine supersonic multirole...
Reference: FMS-FMS142PYL
Brand: FMS
The FMS Futura is a licensed sport jet developed by FMS in cooperation with...
Reference: FMS-FMS142PRD
Brand: FMS
The FMS Futura is a licensed sport jet developed by FMS in cooperation with...
Reference: FMS-FMS142PGN
Brand: FMS
The FMS Futura is a licensed sport jet developed by FMS in cooperation with...
Reference: FLF-K8-6S
Brand: FlyFans
The Flyfans K8 features a powerful 64mm 12-blade turbine combo paired with a...
Reference: FLF-L-39-YB-6S
Brand: FlyFans
The FlyFans L-39 64mm EDF jet is tailored for both simplicity and...
Reference: FLF-L-39-YC-4S
Brand: FlyFans
The FlyFans L-39 64mm EDF jet is tailored for both simplicity and...
Reference: FLF-L-39-YC-6S
Brand: FlyFans
The FlyFans L-39 64mm EDF jet is tailored for both simplicity and...
Reference: XFL-XF125P
Brand: X-Fly
Early Pre-order: Pay 10% now and a discount! - XFly Model proudly presents...
Reference: XFL-XF103P
Brand: X-Fly
The XFly Model T-7A Red Hawk 64mm EDF jet is an easy-to-fly and versatile...
Reference: EFL-EFL97500
Brand: E-Flite
The E-flite F-15 Eagle 64mm EDF features a 4S-compatible brushless power...
Reference: FRW-FJ10621P
Brand: Freewing
Derived from the renowned close air support A-10 Thunderbolt II,...
Reference: FRW-FJ11211P
Brand: Freewing
The Freewing Banshee 64mm EDF Jet is the perfect introductory model for those...
Reference: FRW-FJ11112P
Brand: Freewing
This exceptional 64mm EDF Jet F-16 by Freewing perfectly captures the clean...
Reference: FRW-FJ11113P
Brand: Freewing
This exceptional 64mm EDF Jet F-16 by Freewing perfectly captures the clean...
Reference: FRW-FJ11511P
Brand: Freewing
The legendary F-86 Sabre returns in an all-new V2 design, featuring updated...
Reference: FRW-FJ11313P
Brand: Freewing
The Hongdu L-15 Falcon, also referred to as the JL-10, stands as a supersonic...
Reference: FRW-FJ10723P
Brand: Freewing
The clean lines, stealth profile, and scale details are all captured in this...
Reference: FLF-MIG25V
Brand: FlyFans
Equipped with twin 64mm 12-blade EDF and two 40A controllers, the Mig-25...
Reference: FLF-SU-67WB
Brand: FlyFans
Equipped with twin 64mm 12-blade EDF and two 40A controllers, the Sukhoï...
Reference: RBC-F1RBWZ285
Brand: RBC Kits
Turbines RC is pleased to introduce the new RBC range of high-quality...
Reference: RBC-BBCat70
Brand: RBC Kits
Turbines RC is pleased to introduce the new RBC range of high-quality...
Reference: RBC-MIG29
Brand: RBC Kits
Turbines RC is pleased to introduce the new RBC range of high-quality...
Reference: RBC-F20
Brand: RBC Kits
Turbines RC is pleased to introduce the new RBC range of high-quality...
Double Side Measuring Stainless Steel Straight Ruler 15cm - 6 Inches
Pro-Tronik PTK Program Card for all Pro-Tronik speed contrôlers. Portable...
Lipo 3s 1000 mAh 45C Brainergy. Reliable, powerful, light and compact.
Pro-Tronik PTK BFu 45A ESC 2-6S Ubec 4A Black Fet Serie (Bec 4A)