FMS A-10 is a master piece, a must have aiplane for experienced modellers, a jet you can't take for an other, it is unique ! A new and highly detailed Twin ducted fan version of the A-10. Incorporating many of the new and advanced construction and assembly features such as the optimized screw based assembly, ball links and a heavy duty wing spar and latest multi-connect technology.
This product is no longer in stock
Warning: Last items in stock!
Availability date: 2017-08-15
No reward points for this product because there's already a discount.
Reference: FRW-E840
Brand: Freewing
Freewing Type B Electric Retract (5.1mm shaft)
Reference: FRW-E841
Brand: Freewing
Freewing Type B Electric Retract (5.1mm shaft)(650mm wire)
| Type of kit: | PNP |
| Wingspan: | 1500mm/59.1in |
| Length (mm): | 1368mm/53.9in |
| Flying weight (gr) | 4100 g (approx) |
| CG (Center of Gravity) | Check manual |
| Servos | 4x 17 gr metal gear, 5x 9 gr metal gear |
| Servo type: | Digital |
| EDF Diameter Class (mm): | 70 |
| Blades: | 12 |
| Turbine shroud | Synthetic |
| EDF Rotor | Synthetic |
| Power System | 2860-1850Kv Brushless Inrunner |
| Motor Type: | In-Runner |
| Electronic Speed Control | 2x 70A |
| Battery Cells: | 6s - 22.2v |
| Battery Capacity (mAh) | 5.000 mAh |
| Surfaces | Ailerons, Rudder, Elevator, Flaps |
| Landing Gear | Full metal retractable main and steerable nose gear with shock absorbing struts |
| Lights | Landing light, Navigation lights |
| Material | EPO Foam, Carbon reinforcements |
| Build time | 1/2 hour |
| Required Radio | 6 channels minimum |
| Recommended pilot skill level | Intermediate, Advanced |
FMS A-10 is a master piece, a must have aiplane for experienced modellers, a jet you can't take for an other, it is unique !
The Fairchild Republic A-10 Thunderbolt II is a single–seat, twin turbofan engine, straight wing jet aircraft developed by Fairchild-Republic for the United StatesAir Force (USAF).
Commonly referred to by its nicknames Warthog or Hog, its official name comes from the Republic P-47 Thunderbolt, a World War II fighter that was effective at attacking ground targets.
FMS is proud to bring to you this new and highly detailed Twin ducted fan version of the A-10. Incorporating many of the new and advanced construction and assembly features such as the optimized screw based assembly, ball links and a heavy duty wing spar and latest multi-connect technology. The “Hog” will assembly quickly. In addition the A-10 uses our newest locked-rotor mode E-retract system coupled with our refined and oriented CNC-processed metal landing gear set for resisting those not-too-perfect landings. The power system utilizes our new and improved twin 70mm 12-blade EDF V2, KV1850 inner-running motor system provides tremendous power and speed when couple with a 6S battery.
This highly detailed A-10 has to be seen to fully appreciate the detail FMS has undertaken. From all-around rivets and panel lines, detachable bomb and missile sets and pilot figure, the A-10 is an absolute must have for any pilot.

No customer reviews for the moment.
Reference: FMS-FMS139
Brand: FMS
Include a free Reflex flight stabilization system - Developed to replicate...
Reference: FMS-FMS146-GY
Brand: FMS
The F-16 "Fighting Falcon" is an American single-engine supersonic multirole...
Reference: FMS-FMS146-BT
Brand: FMS
The F-16 "Fighting Falcon" is an American single-engine supersonic multirole...
Reference: FMS-FMS142PYL
Brand: FMS
The FMS Futura is a licensed sport jet developed by FMS in cooperation with...
Reference: FMS-FMS142PRD
Brand: FMS
The FMS Futura is a licensed sport jet developed by FMS in cooperation with...
Reference: FMS-FMS142PGN
Brand: FMS
The FMS Futura is a licensed sport jet developed by FMS in cooperation with...
Reference: FLF-K8-6S
Brand: FlyFans
The Flyfans K8 features a powerful 64mm 12-blade turbine combo paired with a...
Reference: FLF-L-39-YB-6S
Brand: FlyFans
The FlyFans L-39 64mm EDF jet is tailored for both simplicity and...
Reference: FLF-L-39-YC-4S
Brand: FlyFans
The FlyFans L-39 64mm EDF jet is tailored for both simplicity and...
Reference: FLF-L-39-YC-6S
Brand: FlyFans
The FlyFans L-39 64mm EDF jet is tailored for both simplicity and...
Reference: XFL-XF125P
Brand: X-Fly
XFly Model proudly presents the F-35 64mm EDF jet, a meticulously scaled-down...
Reference: XFL-XF103P
Brand: X-Fly
The XFly Model T-7A Red Hawk 64mm EDF jet is an easy-to-fly and versatile...
Reference: EFL-EFL97500
Brand: E-Flite
The E-flite F-15 Eagle 64mm EDF features a 4S-compatible brushless power...
Reference: FRW-FJ10621P
Brand: Freewing
Derived from the renowned close air support A-10 Thunderbolt II,...
Reference: FRW-FJ11211P
Brand: Freewing
The Freewing Banshee 64mm EDF Jet is the perfect introductory model for those...
Reference: FRW-FJ11112P
Brand: Freewing
This exceptional 64mm EDF Jet F-16 by Freewing perfectly captures the clean...
Reference: FRW-FJ11113P
Brand: Freewing
This exceptional 64mm EDF Jet F-16 by Freewing perfectly captures the clean...
Reference: FRW-FJ11511P
Brand: Freewing
The legendary F-86 Sabre returns in an all-new V2 design, featuring updated...
Reference: FRW-FJ11313P
Brand: Freewing
The Hongdu L-15 Falcon, also referred to as the JL-10, stands as a supersonic...
Reference: FRW-FJ10723P
Brand: Freewing
The clean lines, stealth profile, and scale details are all captured in this...
Reference: FLF-MIG25V
Brand: FlyFans
Equipped with twin 64mm 12-blade EDF and two 40A controllers, the Mig-25...
Reference: FLF-SU-67WB
Brand: FlyFans
Equipped with twin 64mm 12-blade EDF and two 40A controllers, the Sukhoï...
Reference: RBC-F1RBWZ285
Brand: RBC Kits
Turbines RC is pleased to introduce the new RBC range of high-quality...
Reference: RBC-BBCat70
Brand: RBC Kits
Turbines RC is pleased to introduce the new RBC range of high-quality...
Reference: RBC-MIG29
Brand: RBC Kits
Turbines RC is pleased to introduce the new RBC range of high-quality...
Reference: RBC-F20
Brand: RBC Kits
Turbines RC is pleased to introduce the new RBC range of high-quality...
Reference: RBC-F35C-70
Brand: RBC Kits
Turbines RC is pleased to introduce the new RBC range of high-quality...
Reference: RBC-F100
Brand: RBC Kits
Turbines RC is pleased to introduce the new RBC range of high-quality...
Reference: RBC-A4
Brand: RBC Kits
Turbines RC is pleased to introduce the new RBC range of high-quality...
Reference: RBC-P80
Brand: RBC Kits
Turbines RC is pleased to introduce the new RBC range of high-quality...
Lipo 6s 5000 mAh 45C A2Pro Black Lithium XT60
Lipo 6s 5200 mAh 45C Brainergy. Reliable, powerful, light and compact.