Pre-order: Pay 10% now! - The Viper Jet is a low-wing sports aircraft designed and manufactured by the Viper Aircraft Corporation. The Black Horse Viper Jet model is designed for kerosene turbines with a thrust of 8 kg. The engine (not included) is housed in the fuselage and its landing gear is retractable.
Preorder
Warning: Last items in stock!
Availability date: 2026-06-12
By buying this product you can collect up to 999 points . Your cart will total 999 points that can be converted into a voucher of US $23.98 .
Reference: BLH-15025-BH181
Brand: Black Horse
The Viper Jet is a low-wing sports aircraft designed and manufactured by the Viper Aircraft Corporation. The Black Horse Viper Jet model is designed for kerosene turbines with a thrust of 8 kg. The engine (not included) is housed in the fuselage and its landing gear is retractable.
Reference: BLH-18399-BH181
Brand: Black Horse
Pre-order: Pay 10%! - The Viper Jet is a low-wing sports aircraft designed and manufactured by the Viper Aircraft Corporation. The Black Horse Viper Jet model is designed for kerosene turbines with a thrust of 8 kg. The engine (not included) is housed in the fuselage and its landing gear is retractable.
| Type of kit: | ARF |
| Wingspan: | 2000mm / 78.74in |
| Length (mm): | 1820mm / 71.65in |
| Flying weight (gr) | 9.8-10.5 kg / 345.68-370.38oz |
| Wing Surface Area: | 62.2dm² |
| Wing Loading: | 157.5g/dm² |
| CG (Center of Gravity) | Check manual |
| Battery Cells: | 2s - 7,4v |
| Battery Capacity (mAh) | 2.200 mAh, 3.200 mAh |
| Surfaces | Ailerons, Elevator, Rudder, Flaps |
| Landing Gear | Retractable suspended gear, With brakes |
| Lights | Navigation lights |
| Material | Balsa, Oracover coverage |
| Build time | 1 hour |
| Required Radio | Minimum 8 channels |
| Recommended pilot skill level | Advanced |
Pre-order: Pay 10% now (+ shipping fees) to reserve the product. The 10% amount will be deducted from your final payment at the time of shipment. The date of availability of pre-order products may change depending on production and transport events from the factories.
The Viper Jet is a low-wing sports aircraft designed and manufactured by the Viper Aircraft Corporation. The Black Horse Viper Jet model is designed for kerosene turbines with a thrust of 8 kg. The engine (not included) is housed in the fuselage and its landing gear is retractable.
The Black Horse Viper Jet is a balsa replica of the full-size model. It is an impressive model for its excellent flight performance and detailed finishes. A model that really does not go unnoticed.
No customer reviews for the moment.
Reference: JPH-WF128-6-SL
Brand: JP Hobby
128/30mm aluminium rubber wheel JP Hobby (6mm axle)
Reference: BLH-15881-BH175A
Brand: Black Horse
New : Electric retractable landing gear included - Our Viper Jet is a...
Reference: BLH-18099
Brand: Black Horse
Our Viper Jet is a highly detailed replica of the original aircraft,...
Reference: BLH-15025-BH181
Brand: Black Horse
The Viper Jet is a low-wing sports aircraft designed and manufactured by the...
Reference: HG9-HAN3390
Brand: Hangar 9
The first Hangar 9 turbine jet is a perfect way for experienced pilots to...
Reference: SEB-A140-WY
Brand: Sebart
Sebart fiberglass mini Avanti S Jet with electric retracts, gear doors and...
Reference: SEB-A140-WR
Brand: Sebart
Sebart fiberglass mini Avanti S Jet with electric retracts, gear doors and...
Reference: NYE-BENCH
Brand: Turbines RC
EDF/JET Testing Bench Stand for 70-150mm Fans
Reference: KRL-2010142-G-V2
Brand: Krill Aircraft
New V2 version - Aircraft presents the Mini AreS, the smallest 3D stunt plane...
Reference: KRL-2010142-Y-V2
Brand: Krill Aircraft
New Version V2 - Aircraft presents the Mini AreS, the smallest 3D stunt plane...
Reference: KRL-2010142-V2-R
Brand: Krill Aircraft
New V2 version - Aircraft presents the Mini AreS, the smallest 3D stunt plane...
Reference: JPH-EROLEB-200-RCC-L39-1/4
Brand: JP Hobby
Electric Retract ER-200 (RC Composit L-39 Albatros 1/4.3)> Model Weight:...
Reference: FRS-03010278-1-Black
Brand: FrSKY
The EX14 is the first FrSky radio to feature the all-new ECOS operating...
Reference: FRS-03010278-2-Black
Brand: FrSKY
The EX14 is the first FrSky radio to feature the all-new ECOS operating...
Reference: SRC-SKY100220
Brand: Sky RC
This dual-channel lithium charger allows you to simultaneously charge two 6S...
Reference: RBC-F16V2NPJ2
Brand: RBC Kits
Turbines RC is pleased to present the RBC range of high-quality all-wood kits...
Reference: EFL-EFL01492
Brand: E-Flite
The E-flite Airbus A320neo Twin 64mm EDF is an officially licensed replica of...
Reference: EFL-EFL01493
Brand: E-Flite
The E-flite Airbus A320neo Twin 64mm EDF is an officially licensed replica of...
Reference: EFL-EFL01495
Brand: E-Flite
The E-flite Airbus A320neo Twin 64mm EDF is an officially licensed replica of...
Reference: HSD-HSDT33YR
Brand: HSD Jets
The HSD T-33 model is a faithful and quality reproduction of the full-size...
Reference: HSD-HSDF16RW
Brand: HSD Jets
HSD has leaped ahead in the industry with the 105mm F-16, a model worthy of...
Reference: EFL-EFL08775
Brand: E-Flite
The E-flite SNJ-5/AT-6 Texan 1.5m pays tribute to this often-overlooked...
Reference: KRL-2010142-B-V2
Brand: Krill Aircraft
Pre-order: Pay 10% now - New V2 version - Aircraft presents the Mini AreS,...
Reference: XFL-XF125P
Brand: X-Fly
Early Pre-order: Pay 10% now and a discount! - XFly Model proudly presents...
Reference: XFL-XF124P
Brand: X-Fly
XFly Model is proud to announce its first transport aircraft C-17 in the EDF...
Reference: FD-T204
Brand: ToolKitRC
Tool Kit RC ST8 Multifunction Servo Tester 8 Channels
Reference: VQ-C6875
Brand: VQ Model
This VQ ARF's reproduction Junkers Ju-52 R/C aircraft is designed for modern...
Reference: FD-T110
Brand: ToolKitRC
Tool Kit RC Wattmeter WM150 150A 50V.
Reference: FRS-03062003
Brand: FrSKY
FRSKY Smoke Pump SP-1
Reference: VQ-C18009
Brand: VQ Model
VQ Models introduced the Cessna 172 Skyhawk in size 50 EP-GP, this is a...