Combo 120mm / 12 blade / 690KV (outrunner) / 15S / 550g
> 15S (63.0V) : 123 A / 9.9kg / 7749 W
Available
Warning: Last items in stock!
Availability date:
By buying this product you can collect up to 490 points . Your cart will total 490 points that can be converted into a voucher of US $11.76 .
Reference: JPH-12012ROTORCCW
Brand: JP Hobby
JP Hobby 12 Blade 120mm EDF Ducted Fan CNC aluminium rotor
Reference: JPH-12012ROTORCW
Brand: JP Hobby
JP Hobby 12 Blade 120mm EDF Ducted Fan CNC aluminium rotor (CW)
Reference: JPH-ESC-200-16S
Brand: JP Hobby
The JP Hobby 200 Amp Brushless Electronic Speed Controller is a a High Power 6 to 16S capable system for RC Airplanes and Helicopters.
Reference: JPH-55MMGOLD
Brand: JP Hobby
JP Hobby 5.5mm Gold Plugs Male/Female
|
|
JP Hobby 200A HV ESC 6-16S OPTO
US $399.00 |
| Length (mm): | 80mm (without motor / Cone) |
| Weight (gr): | 710 gr (avec moteur) |
| EDF thrust (categorization) | 8-10kg |
| Direction of Rotation (EDF Rotor) | Classic Counter Clock Wize (CCW) |
| EDF Diameter Class (mm): | 120 |
| EDF Outside Diameter (mm): | 123 mm |
| EDF Inner Diameter (mm) : | 120 mm |
| Exit Air Diameter (EDF): | 120 mm |
| Rotor Diameter (mm): | 120 mm |
| Blades: | 12 |
| Stators: | 8 |
| Turbine shroud | Metal |
| EDF Rotor | Metal |
| Power System | JP 4250-Ⅵ-690kv |
| No. of Magnet Poles: | 12 |
| Turns/min/Volt (Kv): | 690 Kv |
| Motor Type: | Out-Runner |
| Motor Diameter (mm): | 60 mm |
| Shaft diameter (mm): | 8 |
| Battery Cells: | 15s - 55.5v |
| Connection: | PK 5.5mm |
100% CNC aluminium JP Hobby EDF unit (shroud and rotor) for 15s.
CAUTION: JP Hobby EDF are fitted with specific 12-pole motors compatible with JP Hobby brushless controllers offered as "Must have Accessories" on this page. Only the use of these controllers validates your warranty and ensures the correct functioning of the EDF. JP Hobby EDF are only guaranteed if used with these ESC.
The motor and fan unit comes assembled and balanced from the factory.
About the above measures : they have been read on the test bench with the intake lip on the unit. The measures have been made using a bench stabilized power source. Results may changed depening upon your equipment and situation.
| Description / LiPo | 15s (63.0v) |
| Thrust: | 9.9 kg |
| Current: | 123 A |
| Power: | 7749 W |
| Recommended ESC: | 150 A / HV |
| Recommended battery: | 5000mAh 45C |
The controller should be chosen 20% over rated due to the long lasting load.
LV = low voltage controler up to 6s, HV = high voltage controler above 6s.
Battery should be chosen about 15/ - 1/20 of the max current for 4-3 minutes WOT. 30-40 C is appropriate.
Operating the motor outside of the specifications listed above can either damage the motor, battery or esc. It is important that these components are set up properly. Failure to do so can void the warranty. It is strongly encouraged to use a Watt Meter to test the watt and amp performance when setting up a new system. If the output is above the factory recommended specs, then it needs to be adjusted by the esc. The timing and throttle settings on the esc can help to set the appropriate levels.
No customer reviews for the moment.
Reference: BLH-18398-BH175A
Brand: Black Horse
Pre-order: Pay 10% now! - New Version 3 - Electric retractable landing gear...
Reference: BLH-18389-BH181
Brand: Black Horse
Pre-order: Pay 10% now! - The Viper Jet is a low-wing sports aircraft...
Reference: BLH-18399-BH181
Brand: Black Horse
Pre-order: Pay 10%! - The Viper Jet is a low-wing sports aircraft designed...
Reference: KRL-2010142-FFO-V2
Brand: Krill Aircraft
Krill Aircraft presents the Mini AreS, the smallest 3D stunt plane designed...
Reference: TRC-FUSP2PNP
Brand: Turbines RC
Up to 335km/h!! 2.65kg of thrust for a 1.45kg flying weight. Move to the next...
Reference: BLH-C9003-BH141B-V2-WHITE
Brand: Black Horse
Black Horse L-39 ALbatros 1.45M ARF (White) - All balsa, plywood...
Reference: KRL-2010142-Y-V2
Brand: Krill Aircraft
New Version V2 - Aircraft presents the Mini AreS, the smallest 3D stunt plane...
Reference: FLF-MIG25V
Brand: FlyFans
Equipped with twin 64mm 12-blade EDF and two 40A controllers, the Mig-25...
Reference: BLH-18088-BH185
Brand: Black Horse
Includes a new high-temperature exhaust pipe - Black Horse MIG-29 1635mm ARF
Reference: VASA-145-11-670
Brand: Vasa Model
Combo 145mm / 11 pales / 670Kv (inrunner) / 12-14S> 12S (40V) : 165A /...
Reference: SEB-MB140-WBR
Brand: Sebart
2026 New Release - Sebart fiberglass mini Jet with electric retracts, gear...
Reference: BLH-15881-BH175A
Brand: Black Horse
New : Electric retractable landing gear included - Our Viper Jet is a...
Reference: BLH-18099
Brand: Black Horse
Our Viper Jet is a highly detailed replica of the original aircraft,...
Reference: BLH-18390-BH196
Brand: Black Horse
Pre-order: Pay 10% now! - The Black Horse P-80 Shooting Star is a faithful...
Reference: BLH-18394-BH196
Brand: Black Horse
Pre-order: Pay 10% now! - The Black Horse Lockheed P-80 Shooting Star is a...
Reference: BLH-15025-BH181
Brand: Black Horse
The Viper Jet is a low-wing sports aircraft designed and manufactured by the...
Reference: HG9-HAN3390
Brand: Hangar 9
The first Hangar 9 turbine jet is a perfect way for experienced pilots to...
Reference: FRW-FJ32321PG
Brand: Freewing
The Freewing Ares 90mm EDF Jet is a breakthrough in EDF jet design, built for...
Reference: FRW-FJ32322PG
Brand: Freewing
The Freewing Ares 90mm EDF Jet is a breakthrough in EDF jet design, built for...
Reference: SEB-A140-WY
Brand: Sebart
Sebart fiberglass mini Avanti S Jet with electric retracts, gear doors and...
Reference: SEB-A140-WR
Brand: Sebart
Sebart fiberglass mini Avanti S Jet with electric retracts, gear doors and...
Reference: NYE-BENCH
Brand: Turbines RC
EDF/JET Testing Bench Stand for 70-150mm Fans
Reference: XFL-XF127P-R
Brand: X-Fly
XFly J-65 Airliner Twin 40mm PNP (Red). XFly Model presents the J-65 business...
Reference: XFL-XF127P-B
Brand: X-Fly
XFly J-65 Airliner Twin 40mm PNP (Blue). XFly Model presents the J-65...
Reference: JPH-EROLEB-200-RCC-L39-1/4
Brand: JP Hobby
Electric Retract ER-200 (RC Composit L-39 Albatros 1/4.3)> Model Weight:...
Reference: FRS-03010278-1-Black
Brand: FrSKY
The EX14 is the first FrSky radio to feature the all-new ECOS operating...
Reference: FRS-03010278-2-Black
Brand: FrSKY
The EX14 is the first FrSky radio to feature the all-new ECOS operating...
Reference: SRC-SKY100220
Brand: Sky RC
This dual-channel lithium charger allows you to simultaneously charge two 6S...
Reference: RBC-F16V2NPJ2
Brand: RBC Kits
Turbines RC is pleased to present the RBC range of high-quality all-wood kits...
Reference: EFL-EFL01492
Brand: E-Flite
The E-flite Airbus A320neo Twin 64mm EDF is an officially licensed replica of...
For Twin EDF Jet - Counter Rotative CW version - Also suitable for single EDF...
Combo 120mm / 12 pales / 510 KV (outrunner) / 18S / 710g> 18S (72.0V) :...
Combo 105mm / 12 blade/ 840KV (outrunner) / 14S / 550g> 14S (51.8V) : 100A...
Combo 120mm / 12 blade / 690KV (outrunner) / 15S / 710g> 15S (63.0V) : 123...
The JP Hobby 200 Amp Brushless Electronic Speed Controller is a a High Power...
Combo 105mm / 12 blade/ 840KV (outrunner) / 14S / 550g> 14S (51.8V) : 100A...