XFly J-65 Airliner Twin 40mm PNP (Red). XFly Model presents the J-65 business jet — the latest addition to its acclaimed twin 40mm EDF series.
Available
Warning: Last items in stock!
Availability date: 2026-01-28
By buying this product you can collect up to 182 points . Your cart will total 182 points that can be converted into a voucher of US $4.37 .
Reference: XFL-XF127P-B
Brand: X-Fly
XFly J-65 Airliner Twin 40mm PNP (Blue). XFly Model presents the J-65 business jet — the latest addition to its acclaimed twin 40mm EDF series.
| Type of kit: | PNP |
| Wingspan: | 1030mm/40.6in |
| Length (mm): | 1087mm/42.8in |
| Flying weight (gr) | 900gr |
| Wing Surface Area: | 12.5dm² |
| Wing Loading: | 72g/dm² |
| CG (Center of Gravity) | 170mm from the leading edge |
| Servos | 9g servos*3, 4.3g servo*2 |
| EDF Diameter Class (mm): | 2 x 40 |
| Blades: | 12 |
| Power System | 2x 1413-KV5000 |
| Electronic Speed Control | 2x20A Reverse |
| Battery Type | LiPo-Accu |
| Battery Cells: | 4s - 14.8v |
| Battery Capacity (mAh) | 1.800 mAh, 2.600 mAh |
| Landing Gear | Fixed landing gear , Belly lander |
| Lights | No |
| Build time | 15 minutes |
| Required Radio | 4 channels minimum |
| Recommended pilot skill level | Intermediate |
| Aircraft's categories | Civil, Jets |
| Color | Red |
XFly Model presents the J-65 business jet — the latest addition to its acclaimed twin 40mm EDF series. Designed with a “compact yet refined” philosophy, it captures the authentic details of a real business jet, blending true-to-scale aesthetics with responsive and dynamic performance. The airframe features a full painted finish enchanced by carefully applied decals, and is equipped with dual-wheel landing gears and twin power system setup, delivering the impressive stance and authority of a full-sized aircraft.
Powered by twin high-performance 40mm 12-blade EDFs and dual 20A ESCs with reverse thrust, the J-65 delivers outstanding power on 4S LiPo batteries, enabling impressive aerobatic maneuvers such as vertical climbs, rolls and loops. Dual-wheel landing gears ensure excellent ground grip and stable, precise taxiing during takeoff and landing, and can be removed quickly for hand launch and belly landing.
Assembly is quick and simple without glue required. The battery compartment accommodates 4S 1800–2600mAh LiPo batteries to achieve a flight time of 5–10 minutes. In addition to the standard red/blue livery, a plain white version is available, allowing pilots to personalize their aircraft with custom paint schemes.
No customer reviews for the moment.
Reference: EFL-EFL15950
Brand: E-Flite
The E-flite® Cirrus SR22T 1.5m has been upgraded to be the Smartest, most...
Reference: EFL-EFL106250
Brand: E-Flite
The E-flite® Beechcraft D18 1.5m is the most convenient and easiest-to-fly...
Reference: XFL-XF106P
Brand: X-Fly
The XFly 1500mm (59.1'') Tasman is a STOL-capable, high-wing airplane...
Reference: DYN-DY8967RDPNP
Brand: Dynam
Dynam Cirrus SR22 V3 Trainer Yellow is a 1:12 scale of the SR-22, a...
Reference: DWH-XCG0301
Brand: Dancing Wings Hobby
This 60" wingspan Pitts is one of the best planes for all around flying.
Reference: DWH-XCG0304
Brand: Dancing Wings Hobby
DW Hobby Pitts Aerobatic 3D Biplane 1.52m PNP
Reference: VQ-C9555
Brand: VQ Model
VQ Introduces the Beechcraft T-34 Turbo Mentor 46 size EP-GP. This T-34 Turbo...
Reference: VQ-C9272
Brand: VQ Model
The Beechcraft Bonanza 1560mm from VQ models is a finished model (ARF...
Reference: VQ-C9271
Brand: VQ Model
The Beechcraft Bonanza 1560mm from VQ models is a finished model (ARF...
Reference: VQ-C7374
Brand: VQ Model
The Beechcraft Bonanza 1560mm V-tail from VQ models is a finished model (ARF...
Reference: VQ-C9037
Brand: VQ Model
Our scale model of the Pilatus PC-6 Turbo Porter has been specially designed...
Reference: VQ-C6097
Brand: VQ Model
During the design of the Piper Super Cub, special attention was given to...
Reference: VQ-C6875
Brand: VQ Model
This VQ ARF's reproduction Junkers Ju-52 R/C aircraft is designed for modern...
Reference: VQ-C9578
Brand: VQ Model
The Cessna 208 Grand Caravan 1650mm from VQ models is a finished model (ARF...
Reference: VQ-C7373
Brand: VQ Model
The Cessna 208 Grand Caravan 1650mm from VQ models is a finished model (ARF...
Reference: VQ-C18009
Brand: VQ Model
VQ Models introduced the Cessna 172 Skyhawk in size 50 EP-GP, this is a...
Reference: SEB-CE50-WB
Brand: Sebart
The Cessna S Super Trainer is an all wood and balsa model with a wingspan of...
Reference: SEB-CE50-WR
Brand: Sebart
The Cessna S Super Trainer is an all wood and balsa model with a wingspan of...
Reference: VQ-15217
Brand: VQ Model
The model comes in a Super-Scale version and includes countless details...
Reference: VQ-C18072
Brand: VQ Model
The Beechcraft Baron is a 6-seat private and business twin-engine aircraft....
Reference: VQ-C9027
Brand: VQ Model
The Douglas DC-3 1800mm from VQ models is a finished model (ARF version) all...
Reference: VQ-C8591
Brand: VQ Model
The Douglas DC-3 1800mm from VQ models is a finished model (ARF version) all...
Reference: XFL-XF116P
Brand: X-Fly
XFly Twin Otter 1.8m PNP
Reference: XFL-XF116PF
Brand: X-Fly
XFly Twin Otter 1.8m with Floats PNP
Reference: VQ-C9220
Brand: VQ Model
This scale model faithfully replicates the flight characteristics of the...
Reference: VQ-C9694
Brand: VQ Model
This scale model faithfully replicates the flight characteristics of the...
Reference: HSD-HSDCESSNA182-R
Brand: HSD Jets
HSD offers a beautiful wingspan of 2000mm fully equipped with the Cessna 182....
Reference: HSD-HSDCESSNA182-B
Brand: HSD Jets
HSD offers a beautiful wingspan of 2000mm fully equipped with the Cessna 182....
Reference: FMS-FMS090V2
Brand: FMS
The V2 version of the wide 2000mm Beaver from FMS comes with new colors,...
Reference: DRB-DB007
Brand: Derbee
C400 is a scale RC airplane with a wingspan of 110 cm. Thanks to the large...