The Cessna 310 is a bimotor light flight and tourism airplane made in the United States of America. It's one of the most prolific airplane of its type.
Available
Warning: Last items in stock!
Availability date: 2018-06-30
By buying this product you can collect up to 199 points . Your cart will total 199 points that can be converted into a voucher of US $4.78 .
| Type of kit: | PNP |
| Wingspan: | 1280mm / 50in |
| Wingspan (Class)(mm) | 1250mm to 1649mm |
| Length (mm): | 1100mm / 43.3in |
| Flying weight (gr) | 1200g / 42.32oz |
| CG (Center of Gravity) | Check manual |
| Servos | 6x 9 gr standard gears |
| Power System | 2x Detrum BM2815-1100KV (CW & CCW) brushless |
| Turns/min/Volt (Kv): | 1100KV |
| Motor Type: | Out-Runner |
| Electronic Speed Control | 2x TomCat Skylord-40A 5A-BEC ESC |
| Battery Cells: | 3s - 11.1v |
| Battery Capacity (mAh) | 2.200 mAh |
| Connection: | XT60 |
| Surfaces | Ailerons, Elevator, Rudder, Flaps |
| Landing Gear | Retractable |
| Lights | Navigation lights |
| Material | EPO Foam |
| Build time | 1 hour |
| Required Radio | , 6 channels minimum |
| Recommended pilot skill level | Intermediate |
The Cessna 310 is a bimotor light flight and tourism airplane made in the United States of America. It's one of the most prolific airplane of its type.
It is the upgraded version (V2) of the popular Dynam 310 Grand Cruiser Blue Twin Motor RC Scale Plane made by the durable and lightweight EPO. The remote-controlled airplane has a very nice Scale-Look and details.
No customer reviews for the moment.
Reference: VQ-C9272
Brand: VQ Model
The Beechcraft Bonanza 1560mm from VQ models is a finished model (ARF...
Reference: VQ-C9271
Brand: VQ Model
The Beechcraft Bonanza 1560mm from VQ models is a finished model (ARF...
Reference: VQ-C7374
Brand: VQ Model
The Beechcraft Bonanza 1560mm V-tail from VQ models is a finished model (ARF...
Reference: VQ-C9037
Brand: VQ Model
Our scale model of the Pilatus PC-6 Turbo Porter has been specially designed...
Reference: VQ-C6097
Brand: VQ Model
During the design of the Piper Super Cub, special attention was given to...
Reference: VQ-C6875
Brand: VQ Model
This VQ ARF's reproduction Junkers Ju-52 R/C aircraft is designed for modern...
Reference: VQ-C9578
Brand: VQ Model
The Cessna 208 Grand Caravan 1650mm from VQ models is a finished model (ARF...
Reference: VQ-C7373
Brand: VQ Model
The Cessna 208 Grand Caravan 1650mm from VQ models is a finished model (ARF...
Reference: VQ-C18009
Brand: VQ Model
VQ Models introduced the Cessna 172 Skyhawk in size 50 EP-GP, this is a...
Reference: SEB-CE50-WB
Brand: Sebart
The Cessna S Super Trainer is an all wood and balsa model with a wingspan of...
Reference: SEB-CE50-WR
Brand: Sebart
The Cessna S Super Trainer is an all wood and balsa model with a wingspan of...
Reference: VQ-15217
Brand: VQ Model
The model comes in a Super-Scale version and includes countless details...
Reference: VQ-C18072
Brand: VQ Model
The Beechcraft Baron is a 6-seat private and business twin-engine aircraft....
Reference: FMS-FMS124
Brand: FMS
This is the largest model of the FMS Ranger range. With its wingspan of...
Reference: VQ-C9027
Brand: VQ Model
The Douglas DC-3 1800mm from VQ models is a finished model (ARF version) all...
Reference: VQ-C8591
Brand: VQ Model
The Douglas DC-3 1800mm from VQ models is a finished model (ARF version) all...
Reference: XFL-XF116P
Brand: X-Fly
XFly Twin Otter 1.8m PNP
Reference: XFL-XF116PF
Brand: X-Fly
XFly Twin Otter 1.8m with Floats PNP
Reference: VQ-C9220
Brand: VQ Model
This scale model faithfully replicates the flight characteristics of the...
Reference: VQ-C9694
Brand: VQ Model
This scale model faithfully replicates the flight characteristics of the...
Reference: HSD-HSDCESSNA182-R
Brand: HSD Jets
HSD offers a beautiful wingspan of 2000mm fully equipped with the Cessna 182....
Reference: HSD-HSDCESSNA182-B
Brand: HSD Jets
HSD offers a beautiful wingspan of 2000mm fully equipped with the Cessna 182....
Reference: FMS-FMS090V2
Brand: FMS
The V2 version of the wide 2000mm Beaver from FMS comes with new colors,...
Reference: DRB-DB007
Brand: Derbee
C400 is a scale RC airplane with a wingspan of 110 cm. Thanks to the large...
Reference: FMS-FMS148-BU
Brand: FMS
The Cessna 182 is a popular small single-engine propeller aircraft that first...
Reference: FMS-FMS148-RD
Brand: FMS
The Cessna 182 is a popular small single-engine propeller aircraft that first...
Reference: DWH-XCG0301
Brand: Dancing Wings Hobby
This 60" wingspan Pitts is one of the best planes for all around flying.
Reference: EFL-EFLU6350
Brand: E-Flite
The E-flite UMX (Ultra Micro eXtreme) Citation Longitude makes it easier for...
Reference: ARR-AH014R
Brand: Arrows RC
The Arrows Pioneer 620mm + flight stabilizer (gyroscope) is a micro bush...
Reference: YUK-179920
Brand: Nicesky
The 8GCBC Scout Nicesky is a 1:14 scale reproduction EPO model. Because of...
The comments from pilots that the Viper “does any acrobatic trick you can...