Dynam Cirrus SR22 V3 Trainer Yellow is a 1:12 scale of the SR-22, a single-engine four seats composite airplane built from 2000.
Available
Warning: Last items in stock!
Availability date: 2018-06-30
By buying this product you can collect up to 182 points . Your cart will total 182 points that can be converted into a voucher of US $4.37 .
| Type of kit: | PNP |
| Wingspan: | 1500mm / 59in |
| Wingspan (Class)(mm) | 1250mm to 1649mm |
| Length (mm): | 1005mm / 39.5in |
| Flying weight (gr) | 1300g / 45.8oz |
| CG (Center of Gravity) | Check manual |
| Servos | 6x 9 gr standard gears |
| Power System | BM3720-650KV brushless |
| Turns/min/Volt (Kv): | 650KV |
| Motor Type: | Out-Runner |
| Electronic Speed Control | TomCat Skylord-40A ESC 5A-BEC |
| Battery Cells: | 4s - 14.8v |
| Battery Capacity (mAh) | 2.200 mAh |
| Surfaces | Elevator, Rudder, Flaps, Ailerons |
| Material | EPO Foam |
| Build time | 1 hour |
| Required Radio | |
| Recommended pilot skill level | Advanced |
Dynam Cirrus SR22 V3 Trainer Yellow is a 1:12 scale of the SR-22, a single-engine four seats composite airplane built from 2000. The airplane has a modern and aerodynamic Look. The Dynam SR-22 is a low-wing tri-gear sport civilian plane constructed of durable EPO foam.
No customer reviews for the moment.
Reference: EFL-EFL15950
Brand: E-Flite
The E-flite® Cirrus SR22T 1.5m has been upgraded to be the Smartest, most...
Reference: EFL-EFL106250
Brand: E-Flite
The E-flite® Beechcraft D18 1.5m is the most convenient and easiest-to-fly...
Reference: XFL-XF106P
Brand: X-Fly
The XFly 1500mm (59.1'') Tasman is a STOL-capable, high-wing airplane...
Reference: DWH-XCG0301
Brand: Dancing Wings Hobby
This 60" wingspan Pitts is one of the best planes for all around flying.
Reference: DWH-XCG0304
Brand: Dancing Wings Hobby
DW Hobby Pitts Aerobatic 3D Biplane 1.52m PNP
Reference: VQ-C9555
Brand: VQ Model
VQ Introduces the Beechcraft T-34 Turbo Mentor 46 size EP-GP. This T-34 Turbo...
Reference: VQ-C9272
Brand: VQ Model
The Beechcraft Bonanza 1560mm from VQ models is a finished model (ARF...
Reference: VQ-C9271
Brand: VQ Model
The Beechcraft Bonanza 1560mm from VQ models is a finished model (ARF...
Reference: VQ-C7374
Brand: VQ Model
The Beechcraft Bonanza 1560mm V-tail from VQ models is a finished model (ARF...
Reference: VQ-C9037
Brand: VQ Model
Our scale model of the Pilatus PC-6 Turbo Porter has been specially designed...
Reference: VQ-C6097
Brand: VQ Model
During the design of the Piper Super Cub, special attention was given to...
Reference: VQ-C6875
Brand: VQ Model
This VQ ARF's reproduction Junkers Ju-52 R/C aircraft is designed for modern...
Reference: VQ-C9578
Brand: VQ Model
The Cessna 208 Grand Caravan 1650mm from VQ models is a finished model (ARF...
Reference: VQ-C7373
Brand: VQ Model
The Cessna 208 Grand Caravan 1650mm from VQ models is a finished model (ARF...
Reference: VQ-C18009
Brand: VQ Model
VQ Models introduced the Cessna 172 Skyhawk in size 50 EP-GP, this is a...
Reference: SEB-CE50-WB
Brand: Sebart
The Cessna S Super Trainer is an all wood and balsa model with a wingspan of...
Reference: SEB-CE50-WR
Brand: Sebart
The Cessna S Super Trainer is an all wood and balsa model with a wingspan of...
Reference: VQ-15217
Brand: VQ Model
The model comes in a Super-Scale version and includes countless details...
Reference: VQ-C18072
Brand: VQ Model
The Beechcraft Baron is a 6-seat private and business twin-engine aircraft....
Reference: VQ-C9027
Brand: VQ Model
The Douglas DC-3 1800mm from VQ models is a finished model (ARF version) all...
Reference: VQ-C8591
Brand: VQ Model
The Douglas DC-3 1800mm from VQ models is a finished model (ARF version) all...
Reference: XFL-XF116P
Brand: X-Fly
XFly Twin Otter 1.8m PNP
Reference: XFL-XF116PF
Brand: X-Fly
XFly Twin Otter 1.8m with Floats PNP
Reference: VQ-C9220
Brand: VQ Model
This scale model faithfully replicates the flight characteristics of the...
Reference: VQ-C9694
Brand: VQ Model
This scale model faithfully replicates the flight characteristics of the...
Reference: HSD-HSDCESSNA182-R
Brand: HSD Jets
HSD offers a beautiful wingspan of 2000mm fully equipped with the Cessna 182....
Reference: HSD-HSDCESSNA182-B
Brand: HSD Jets
HSD offers a beautiful wingspan of 2000mm fully equipped with the Cessna 182....
Reference: FMS-FMS090V2
Brand: FMS
The V2 version of the wide 2000mm Beaver from FMS comes with new colors,...
Reference: DRB-DB007
Brand: Derbee
C400 is a scale RC airplane with a wingspan of 110 cm. Thanks to the large...
Reference: EFL-EFLU6350
Brand: E-Flite
The E-flite UMX (Ultra Micro eXtreme) Citation Longitude makes it easier for...