As wooden airplane model, 420g flying weight, super light, almost same with foam airplane models which with same wingspan. The Tiger Moth as the most famous airplane in the world, exhibit the best flying feeling.
Available
Warning: Last items in stock!
Availability date: 2021-08-20
No reward points for this product because there's already a discount.
| Type of kit: | PNP |
| Wingspan: | 800 |
| Wingspan (Class)(mm) | 650mm to 1249mm |
| Length (mm): | 690 |
| Flying weight (gr) | 420 |
| CG (Center of Gravity) | Check manual |
| Servos | 4x 3.7g |
| Propeller | 7 inch |
| Power System | 1500-2000Kv |
| Electronic Speed Control | 20A |
| Battery Cells: | 2s - 7,4v |
| Battery Capacity (mAh) | 1.300 mAh |
| Surfaces | Elevator |
| Landing Gear | Fixed landing gear |
| Material | Plywood |
| Required Radio | 4 channels minimum |
| Recommended pilot skill level | Intermediate |
As wooden airplane model, 420g flying weight, super light, almost same with foam airplane models which with same wingspan. The Tiger Moth as the most famous airplane in the world, exhibit the best flying feeling. There are a few aircraft in the history of powered flight that truly deserve to be called "classic" and the DH 82a Tiger Moth is certainly one of these.
To achieve this featherweight ARF version model, its equipment had to be very light. It flies perfectly with a 1300-1500mAh 2s battery and its 4 servos weigh only 3.7g. The controller 20A was also chosen to be very light. You will need a receiver and a 4-channel radio.


No customer reviews for the moment.
Reference: VQ-C9271
Brand: VQ Model
The Beechcraft Bonanza 1560mm from VQ models is a finished model (ARF...
Reference: VQ-C7374
Brand: VQ Model
The Beechcraft Bonanza 1560mm V-tail from VQ models is a finished model (ARF...
Reference: VQ-C9037
Brand: VQ Model
Our scale model of the Pilatus PC-6 Turbo Porter has been specially designed...
Reference: VQ-C6097
Brand: VQ Model
During the design of the Piper Super Cub, special attention was given to...
Reference: VQ-C6875
Brand: VQ Model
This VQ ARF's reproduction Junkers Ju-52 R/C aircraft is designed for modern...
Reference: VQ-C9578
Brand: VQ Model
The Cessna 208 Grand Caravan 1650mm from VQ models is a finished model (ARF...
Reference: VQ-C7373
Brand: VQ Model
The Cessna 208 Grand Caravan 1650mm from VQ models is a finished model (ARF...
Reference: VQ-C18009
Brand: VQ Model
VQ Models introduced the Cessna 172 Skyhawk in size 50 EP-GP, this is a...
Reference: SEB-CE50-WB
Brand: Sebart
The Cessna S Super Trainer is an all wood and balsa model with a wingspan of...
Reference: SEB-CE50-WR
Brand: Sebart
The Cessna S Super Trainer is an all wood and balsa model with a wingspan of...
Reference: VQ-15217
Brand: VQ Model
The model comes in a Super-Scale version and includes countless details...
Reference: VQ-C18072
Brand: VQ Model
The Beechcraft Baron is a 6-seat private and business twin-engine aircraft....
Reference: FMS-FMS124
Brand: FMS
This is the largest model of the FMS Ranger range. With its wingspan of...
Reference: VQ-C9027
Brand: VQ Model
The Douglas DC-3 1800mm from VQ models is a finished model (ARF version) all...
Reference: VQ-C8591
Brand: VQ Model
The Douglas DC-3 1800mm from VQ models is a finished model (ARF version) all...
Reference: XFL-XF116P
Brand: X-Fly
XFly Twin Otter 1.8m PNP
Reference: XFL-XF116PF
Brand: X-Fly
XFly Twin Otter 1.8m with Floats PNP
Reference: VQ-C9220
Brand: VQ Model
This scale model faithfully replicates the flight characteristics of the...
Reference: VQ-C9694
Brand: VQ Model
This scale model faithfully replicates the flight characteristics of the...
Reference: HSD-HSDCESSNA182-R
Brand: HSD Jets
HSD offers a beautiful wingspan of 2000mm fully equipped with the Cessna 182....
Reference: HSD-HSDCESSNA182-B
Brand: HSD Jets
HSD offers a beautiful wingspan of 2000mm fully equipped with the Cessna 182....
Reference: FMS-FMS090V2
Brand: FMS
The V2 version of the wide 2000mm Beaver from FMS comes with new colors,...
Reference: DRB-DB007
Brand: Derbee
C400 is a scale RC airplane with a wingspan of 110 cm. Thanks to the large...
Reference: FMS-FMS148-BU
Brand: FMS
The Cessna 182 is a popular small single-engine propeller aircraft that first...
Reference: FMS-FMS148-RD
Brand: FMS
The Cessna 182 is a popular small single-engine propeller aircraft that first...
Reference: DWH-XCG0301
Brand: Dancing Wings Hobby
This 60" wingspan Pitts is one of the best planes for all around flying.
Reference: EFL-EFLU6350
Brand: E-Flite
The E-flite UMX (Ultra Micro eXtreme) Citation Longitude makes it easier for...
Reference: ARR-AH014R
Brand: Arrows RC
The Arrows Pioneer 620mm + flight stabilizer (gyroscope) is a micro bush...
Reference: YUK-179920
Brand: Nicesky
The 8GCBC Scout Nicesky is a 1:14 scale reproduction EPO model. Because of...
Reference: YUK-179902
Brand: Nicesky
The DHC-2 Beaver is a 1:21.5 scale EPS foam model. Due to its small wingspan...