Skywing's Laser 260 aerobatic plane in 38" with a wingspan of 965 mm is fully assembled as an ARF model.
This product is no longer in stock
Warning: Last items in stock!
Availability date: 2018-02-28
By buying this product you can collect up to 99 points . Your cart will total 99 points that can be converted into a voucher of US $2.38 .
| Type of kit: | ARF |
| Wingspan: | 965mm / 38in |
| Wingspan (Class)(mm) | 650mm to 1249mm |
| Length (mm): | 1003mm / 39.48in |
| Weight (gr): | 365g / 12.87oz |
| CG (Center of Gravity) | Check manual |
| Motor Diameter (mm): | 28 |
| Battery Cells: | 3s - 11.1v |
| Surfaces | Rudder |
| Landing Gear | Fixed metal wire landing gear |
| Material | PP, PP |
| Build time | 1/2 hour |
| Required Radio | 4 channels minimum |
| Recommended pilot skill level | Intermediate |
Skywing's Laser 260 aerobatic plane in 38" with a wingspan of 965 mm is fully assembled as an ARF model. It is a very light wooden construction, the main components of which are covered with PP and have an attractive decor. This translates into both higher stability and much better flight characteristics compared to conventional EPP flight models, and many high quality accessories are included.
No customer reviews for the moment.
Reference: EFL-EFL020550
Brand: E-Flite
Aviation history produced few designs as unique and recognizable as the Gee...
Reference: EFL-EFL120075
Brand: E-Flite
The V1200 is E-flite's fastest propeller-driven airplane yet! It can reach a...
Reference: XFL-XF115P-R
Brand: X-Fly
XFly Eagle Twin 40 mm PNP + Gyro (Red version)
Reference: XFL-XF115PG-G
Brand: X-Fly
XFly Eagle Twin 40 mm PNP + Gyro (Green version)
Reference: DWH-XCG0304
Brand: Dancing Wings Hobby
DW Hobby Pitts Aerobatic 3D Biplane 1.52m PNP
Reference: DWH-XCG0301
Brand: Dancing Wings Hobby
This 60" wingspan Pitts is one of the best planes for all around flying.
Reference: DYN-DY8947RDPNP
Brand: Dynam
The Pitts Model 12 is a high-performance aerobatic biplane designed around...
Reference: DYN-DY8957YLPNP
Brand: Dynam
The DH. 82 Tiger Moth is a 1930s biplane designed by Geoffrey de Havilland...
Reference: DYN-DY8952V2RDPNP
Brand: Dynam
The Dynam Waco YMF-5D red biplane is a stunning and authentic replica of the...
Reference: DYN-DY8977BLPNP
Brand: Dynam
The Stearman Model 75 is a biplane formerly used as a military trainer...
Reference: DYN-DY8977YLPNP
Brand: Dynam
The Stearman Model 75 is a biplane formerly used as a military trainer...
Reference: EFL-EFLU61500
Brand: E-Flite
The E-flite® UMX™ Gee Bee R-2 is ready to soar through the skies in more...
Reference: SKY-174101
Brand: Nicesky
Skywing's Slick 360 aerobatic plane in 38" with a wingspan of 965 mm is fully...
Reference: YUK-SBACH342
Brand: Nicesky
The Mini SBACH 342 Nicesky 680mm is a 1:14 scale EPO model. Because of its...
Reference: FMS-FMS121
Brand: FMS
If you have the need for speed, your search is over! The 850mm FMS Flash is...
Reference: DYN-DY8947YLPNP
Brand: Dynam
The Pitts Model 12 is a high-performance aerobatic biplane designed around...
Reference: DYN-DY8952V2YLPNP
Brand: Dynam
This highly detailed and realistic model Dynam Waco YMF-5D V2 is designed to...
Reference: DYN-DY8962V2PNP
Brand: Dynam
The Dynam smart 3D sport Trainer 1500mm V2. The airplane is constructed from...
Skywing's Slick 360 aerobatic plane in 38" with a wingspan of 965 mm is fully...